Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun Ateşi Düşmeye Başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı ihracat rakamlarını açıkladı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Detaylar geliyor...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonun Ateşi Düşmeye Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılı ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin yeni başarı hikayeleri yazmaya devam ettiğini belirterek, ekonomide elde edilen başarıların ne denli önemli olduğunun daha da anlaşılacağını söyledi.

Dünya ekonomisi yıllık ortalama 3,4 oranında büyürken Türkiye ekonomisinin yıllık ortalama yüzde 6 oranında büyüme kaydettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022’de yüzde 5,5 oranında büyüme olduğunu hatırlatarak, “En büyük katkı ise 2,4 puan ile ihracatçımızdan geldi. 2023 yılında son 13 çeyrektir süren kesintisiz trendimizi devam ettirdik. G20 ülkeleri içerisinde en hızlı büyüyen 2. ülke olduk.” diye konuştu.

2023 yılının 3. çeyreğinde yatırımlarda yaşanan yüzde 14,7 oranındaki artışın, son 7 yılın en yüksek seviyesine işaret ettiğini, salgın öncesi döneme göre son 3 yılda 4 milyonun üzerinde ilave istihdam oluşturduklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyadaki diğer ekonomiler gibi Türkiye’nin de en büyük baş ağrısının hayat pahalılığının tetiklediği enflasyon olduğunu belirtti. Enflasyonun hala yüksek devam ettiğini tekrar tek haneli rakamlara indirmeyi hedeflediklerini belirten Erdoğan, “Son dönemde uyguladığımız tedbirler enflasyonun ateşini düşürmeye başlamıştır.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Hayat pahalılığına karşı bir tarafta denetimlerin, diğer tarafta tedbir ve düzenlemelerin olduğu çift kulvarlı şekilde yürüttüklerini, bu sürecin sonunda daha önce olduğu gibi vatandaşın günlük hayatından bunu çıkartacaklarını sözlerine ekledi.

İhracatta Cumhuriyet Tarihinin Rekoru

Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiye 104 milyar dolarlık ilave fatura ekleyen 6 şubat depremlerinin olumsuzlukları ile mücadele ettiklerini belirterek, Böyle bir tabii afetin altından kalkmak kolay değildi. Türkiye’nin milletinin yaralarını sarmakta elde ettiği başarıyı dünyada hiçbir ülke başaramazdı.” diye konuştu.

Depremin ihracata etkisinin eksi 6 milyar doları bulduğunu, dış ticareti geliştirmeye verilen emeğin meyvelerini topladıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıla ilişkin rakamları da açıkladı. Erdoğan açıklamasında, “2023 ihracatımız Geçen yıla göre yüzde 0,6 oranında artışla 255 milyar 809 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırmıştır. OVP’deki hedefimizi de aştık.” ifadelerini kullandı.

İhracatın 2023 Aralıkta yüzde 0,44 artışla 23 milyar dolar olduğunu ve ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 70,7’ye yükseldiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dış ticaret açığının geçen yıla göre yüzde 3,2 oranında gerilediğin,, Temmuz hariç yılın son 7 ayında dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre azaldığını söyledi.

Erdoğan yıllık hizmet ihracatının 99 milyar 254 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, cari işlemler açığında da düşüş yaşandığının bilgisini verdi. Eylül ve Ekim aylarında 2 milyar doların üzerinde fazla verildiğini belirtti.

Son 5 aydır dış ticaret açığı ve cari işlemler açığının kalıcı olarak düşmeye başladığına dikkat çeken Erdoğan, “TİM çatısı altında yer alan ihracatçılarımız başta olmak üzere bu rekora ulaşılmasında payı olan herkesi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2002 yılında aylık ortalama 3 milyar dolar ihracat yaparken bugün aylık ortalama 21,3 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 yılında mal ve hizmet ihracatının 375 milyar doların üzerine çıkabileceğine inandığını, Türkiye’nin bunu başaracak güce ve kabiliyete sahip olduğunu söyledi.

İhracatçılara 2023’te 11,6 milyar TL destek sağladıklarını, bu bütçeyi 2024’te iki katına çıkardıklarını aktaran Erdoğan, “Daha düşük maliyetli finansman imkanları için Ticaret bakanlığımız ve Türk Eximbank önemli çalışmalar yürütüyor. Merkez Bankamız finansmana erişimi desteklemek amacıyla reeskont kredilerinin günlük limitini 3 milyar TL’ye çıkarttı.” diye konuştu.

Erdoğan yerli ve milli Türkiye Elektronik İhracat Platformu’nu hayata geçirdiklerini belirterek, “255,8 milyar dolarlık rekor ihracatımızın milletimize ve sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu rekor için her birinize şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.