Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı’ya Seslendi: Gazze için Kıyamdayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen Büyük Filistin Mitingi'nde açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar haberde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı’ya Seslendi: Gazze için Kıyamdayız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda, büyük katılım sağlanan Büyük Filistin Mitingi’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın hedefinde İsrail ve Batılı ülkelerin tutumu vardı.

Erdoğan sözlerinin başında, “Öyle büyük bir milletsiniz ki bunu farklı bir şekilde ortaya koydunuz. Öyle büyük millet ve devletiz ki ne gücümüz ne mücadelemiz sadece kendi sınırlarımızda kanidir. Yarın Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl coşkusunu yaşarken, bugün Gazze için yüreklerimizin yangınını cümle aleme haykıracağız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Gazze için Kıyamdayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini, “Kalplerini ve gözlerini bizlere çeviren kardeşlerimizin dertleriyle dertlendiğimiz, gerektiğinde sınırlarımızı açtığımız kardeşlerimiz için bugün de Gazze için kıyamdayız.” ifadeleri ile sürdürdü.

Hamas’ın bir terör örgütü olmadığı sözlerini hatırlatan Erdoğan, İsrail’in bundan çok rahatsız olduğunu, kendisinin başka bir şey beklemediğini söyledi.

Bugün birilerinin Gazze’yi uzakta, Türkiye ile hiç alakası olmayan bir yer gibi gördüğüne dikkat çeken Erdoğan, Halbuki bir asır önce bu millet için bu ülke için Adana ne ise Gazze de oydu. Tıpkı Edirne ne ise Üsküp’ün Mardin neyse Musul’un Gaziantep neyse Halep’in o olduğu gibi Gazze de vatan topraklarının bir parçasıydı.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin tarihiyle kültürüyle, medeniyetiyle büyük bir devlet olduğunu, sahip olduğu tüm vasıflarıyla asla bitmeyecek büyük tehditlerin, projelerin hedefinde bir ülke olduğunu sözlerine ekledi. Erdoğan sözlerini sürdürürken, Hamas’ın bir terör örgütü olmadığını ancak İsrail’in bir örgüt olduğu ifadelerine yer verdi.

Erdoğan’dan Batı’ya Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, Ukrayna savaşında katledilen siviller için gözyaşları dökenlerin bugün masum çocukların ölümünü sessizce izlediğini söyledi.

Gazze’de ölen bu yavrular için neden ses çıkmadığını soran Erdoğan, “Ey Batı size sesleniyorum; siz yeniden bir hilal haçlı mücadelesi mi estirmek istiyorsunuz? Eğer böyle bir gayretin içerisinde iseniz biliniz ki bu millet ölmedi dimdik ayakta. Aynı kararlılıkla Libya’da ne ise Karabağ’da ne isek bilesiniz ki Ortadoğu’da da oyuz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan sonra da “bir gece ansızın gelebiliriz” şiarıyla ilerlemeyi sürdüreceklerini belirtti.  Erdoğan, Gazze’deki katliamın en büyük sorumlusunun Batı olduğunu, yaşanan katliamın topyekun Batı’nın eseri olduğunu söyledi.

Erdoğan, Batı dünyasının Gazze’deki çocuk, kadın, masum katliamını meşrulaştırmak için siyasetçisinden medyasına seferber olduğunu belirtti ve İsrail’in açıkça savaş suçu işlediğini söyledi.

‘İsrail’i Savaş Suçlusu İlan Edeceğiz’

İsrail’in 22 gündür savaş suçu işlediğini belirten Erdoğan, “Biz de seni dünyaya savaş suçlusu olarak ilan edeceğiz. Bunu hazırlığı içindeyiz. Daha ne kadar kadın ve çocuk ölmesi gerekiyor. Her ülkenin kendini savunma hakkı vardır. Gazze’de katliam yürütülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Daha önce Karabağ’da, Bosna’da, Irak’ta, Suriye’de, Arakan’da bu zulümler görüldüğünü, bu zihniyetin vahşetin faili olduğunu ve Gazze’nin bu yüzden herkesin meselesi olduğunu söyledi.

Diyalog Çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının sonunda, diyalog kapılarının açılması çağrısında bulundu ve 120 ülkenin İsrail’e ateşkes için ‘evet’, 40 ülkenin çekimser, 14 ülkenin İsrail’in yanında yer aldığını hatırlattı.

Erdoğan açıklamalarını, “İsrail sen dünyada yalnızlığa mahkumsun. Bundan sonra da öyle kalacaksın. Şu anda BM bu kararı vermek suretiyle güzel bir adım attı. İsrail topraklarında sivillere yönelik saldırıları biz de doğru bulmuyoruz. Savaşın bir ahlakı ve hukuku var. Sivilleri hedef almak bu ahlaka sığmaz. Bunun bedelini eninde sonunda ağır ödeyeceksiniz.” ifadeleri ile tamamladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.