Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CryptoQuant Yatırımcıları Spot Bitcoin ETF Onayına Karşı Uyardı!

Analitik veri platformu CryptoQuant, olası bir spot Bitcoin ETF onayının, ‘haberi satma’ olayı olabileceğine dikkat çekti. Detaylar şöyle...
CryptoQuant Yatırımcıları Spot Bitcoin ETF Onayına Karşı Uyardı!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası son dönemde spot Bitcoin ETF başvurularının, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanma ihtimaliyle hareketlenmiş durumda. Bu beklenti başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere altcoinlerde güçlü kazançları beraberinde getirdi.

Kripto analitik platformu CryptoQuant analistleri ise olası bir spot Bitcoin ETF onayına karşı yatırımcıları uyardı. Analistlere göre SEC’in başvuruları onaylaması, ‘haberi satma’ şeklinde yorumlanabilir ve piyasada aşağı yönlü bir hareket gerçekleşebilir.

CryptoQuant analistleri, Bitcoin piyasası katılımcılarının şu anda dijital varlığın 40.000 doların üzerindeki yükselişinin ardından yüksek gerçekleşmemiş karlar elde ettiğini gösteren verilere dikkat çekti. Raporda, “Kısa vadeli Bitcoin sahipleri, tarihsel olarak fiyat düzeltmelerinden önce gelen yüzde 30’luk yüksek gerçekleşmemiş kar marjları yaşıyor” ifadelerine yer verildi.

Bitcoin madencileri kar zarar durumu
Kaynak: CryptoQuant

Analistler, Bitcoin madencilerinin de yüksek gerçekleşmemiş karlar yaşadığını ve bunun da BTC satış baskısına katkıda bulunabileceğini ekledi. Raporda fiyatların 40.000 doların üzerinde kalması nedeniyle son birkaç haftadır madenci satışlarının arttığına dikkat çekildi.

Analistlere göre, boğa piyasalarındaki düzeltmeler sırasında Bitcoin fiyatı, kısa vadeli yatırımcıların gerçekleşen fiyatına geri dönme eğiliminde. Bunu göz önünde bulunduran rapor, “haberi satma” senaryosunda Bitcoin fiyatının düşebileceğini ve potansiyel olarak 32.000 dolara kadar geri çekilebileceğine işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg analistleri ise 2024’ün ilk çeyreğinde ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu tarafından spot Bitcoin ETF’sinin onaylanması ihtimalinin yüzde 90 olduğunu öngörüyor. Bitcoin bu yılın başından itibaren kazancını yüzde 150’nin üzerine taşıdı ve 44.000 doların üstünü test etti.

BTC yazım itibarıyla 835 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 42.500 dolar yakınlarında işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri ise 1.7 trilyon dolara yaklaşmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.