Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi’den Türkiye Yorumu: Yatırımcıların Türk Varlıklara İlgisi Artıyor

Citi analistleri tarafından hazırlanan bir raporda, Türk piyasalarının rönesansın eşiğinde olduğu, yatırımcıların varlıklara ilgisinin arttığı vurgulandı. Detaylar şöyle..
Citi’den Türkiye Yorumu: Yatırımcıların Türk Varlıklara İlgisi Artıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de yabancı yatırımcıların carry trade işlemleri hız kesmeden devam ediyor ve yabancı kurumlar olumlu raporlar paylaşıyor.

Son olumlu raporlardan biri Citi’den geldi. Bankanın analistleri, Türk lirası ve Türk tahvillerinin performansının Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) beklentileri yeniden çıpalamasına, regülasyon önlemlerinin sona erdirilmesine yönelik net bir stratejinin olmasına ve dezenflasyon süreci ile cari denge için inandırıcı bir mali konsolidasyonun gerekliliğine bağlı olduğunu belirtti.

Citi, TCMB’nin doğru politika yolunda olduğunu ve para politikasının piyasalarda öngörülenden daha uzun ve daha sıkı bir şekilde sürdürülebileceğini ifade etti.
Raporda, enflasyonun iyi bir dengelenme anına yaklaştıkça Dolar/TL spotta daha fazla istikrar sağlanacağı ve forward piyasada ima edilen getiriler aşağı çekilebileceği kaydedildi.

Raporda, Türkiye’nin BB notlu öncüllerine yaklaştığı belirtilerek devlet tahvili spredleri için, “Türkiye, endeks seviyesinde BB notlu ortalamaya sadece 50 baz puan uzaklıkta. Artık tüm derecelendirme kuruluşlarının politika normalleşmesini ve temel iyileşmeleri yansıttığını görüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Yaklaşan not gözden geçirmelerinin bir miktar yukarı yönlü baskı yaratabileceği ihtimaline yer verilen raporda, Türkiye’nin kredi notunun esas olarak kurumsal ve siyasi riskler tarafından kısıtlandığı öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Analistler, Türk hisselerini de değerlendirdi ve güçlü sektör performansının hisse fiyatlarına yansıması nedeniyle bankalara karşı nötr bir tutum sergilediğini belirtti. Citi analistleri beğendiği hisseler arasında, BİM (BIMAS) ve Coca-Cola İçecek (CCOLA) olduğunun altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın