Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi, Çin’deki Yavaş Toparlanma Nedeniyle Borsa Tahminlerini Düşürdü

Citi ekonomistleri, Çin’deki COVID sonrası toparlanmanın beklenenden uzun sürdüğünü belirtti ve hisse senedi tahminlerini aşağı yönde revize etti.
Citi, Çin’deki Yavaş Toparlanma Nedeniyle Borsa Tahminlerini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Çin’in ekonomik toparlanmasının beklenenden uzun sürmesi sonrası, Citi analistleri borsadaki toparlanma aşağı çekti. Banka, Hang Seng Endeksi’nin Haziran yerine artık Eylül ayının sonuna kadar düşüşünü sürdürmesini bekliyor. Analistler Perşembe günü bir raporda endeksin 24.000′e ulaşacağını belirtti. Bu mevcut seviyeden yaklaşık yüzde 18 yükselişi temsil ediyor.

Citi raporunda, COVID sonrası toparlanma beklenenden daha yavaş göründüğü için ilk çeyrek sonuçlarının daha zayıf tarafta olmasını bekliyor. Çin , yılın ilk iki ayında ekonomik büyümede ılımlı bir toparlanma bildirdi. Ülkü sıkı pandemi kontrollerini Aralık ayında sonlandırdı.

Hang Seng Endeksi grafiği
Kaynak: CNBC

Ülkenin en büyük e-ticaret şirketleri JD.com ve Alibaba’nın kazanç bildirimleri, tüketicilerin harcama konusunda muhafazakar davrandığını ortaya koymuştu.

Analistler ayrıca diğer iki Çin hisse senedi endeksinde toparlanma beklentilerini de Eylül ayına kadar ertelediler. ABD ve Avrupa’daki yavaş büyümeden dolayı düşen ihracat, gayrimenkul sektöründeki büyük düşüşle birlikte Çin ekonomisi üzerinde baskı yaratıyor.

Çin Halk Bankası’nın bu hafta yayınlanan bir anket, Çin’de daha fazla insanın yeniden ev satın almak istediğini ve ev fiyatlarının artacağına dair daha büyük beklentilerin olduğunu ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Çin, 18 Nisan’da ilk çeyrek GSYİH ve diğer ekonomik verilerini yayınlayacak. Citi, 2023 için, tüketici takdirine bağlı şirketler ve kamu hizmetleri şirketlerinin, Hang Seng Endeksi sektörleri arasında hisse başına kazanç olarak en büyük büyümeyi kaydetmesini beklerken, enerji ve sanayi sektörlerinde büyük olasılıkla düşüşler görüleceğini tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.