Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Circle CEO’sundan Stablecoin Açıklaması: Dolar Yol Ayrımında

Circle'ın CEO'su ve kurucu ortağı Jeremy Allaire, stablecoin'ler için düzenleme çağrısında bulundu. Detaylar geliyor…
Circle CEO’sundan Stablecoin Açıklaması: Dolar Yol Ayrımında
HABER GİRİŞ

Stablecoin ihraç eden Circle’ın CEO’su ve kurucu ortağı Jeremy Allaire, ABD Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Duruşmasında milletvekillerini ABD dolarının üstünlüğünü savunmanın, para birimini korumaya yardımcı olacağını söyledi. Allaire, stablecoin yasasının geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Doların bir yol ayrımında olduğunu belirten Allaire, küresel finans sistemi üzerinde baskı oluşturan, hızla gelişen jeo-ekonomik ve jeopolitik bloklar olduğuna işaret etti. Allaire açıklamasında, “Doların baskınlığı, ABD’nin ekonomik ve finansal şokları atlatmasına, diğer ülkelerden çok daha fazla küresel etki yapmasına izin veriyor” ifadelerini kullandı.

Allaire, Çin’in dijital yuan ile kaydettiği ilerlemelere işaret etti ve bir stablecoin tasarısının ABD para birimini küresel finansal sistemin ön saflarında tutmak için çok önemli bir mevzuat parçası olacağını söyledi.

Meclis Finansal Hizmetler Komitesi, Nisan ayında ülkedeki stablecoin’leri düzenleyecek yeni bir tartışma taslağı yayınlamıştı.

Allaire, Avrupa Birliği, Japonya ve Hong Kong’da ABD doları sabit paralarını düzenlemeye yönelik son çabalara dikkat çekerek, “Başkan Biden’a bir yasa tasarısı sunmak ulusal bir öncelik olmalıdır. Diğer ülkeler ABD dolarının kullanımını düzenlemek için yasalar çıkarıyorlar.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Eyalet ve federal lisanslı ihraççılar için ulusal olarak belirlenmiş standartlar olması gerektiğine dikkat çeken Circle CEO’su, stablecoin ihraç edenlerin temel Federal Rezerv hesap hizmetlerine erişmesi için uyarlanmış ve sınırlı haklar verilmesini istedi.

Bunun geri ödeme gereksinimlerinin daha zamanında karşılanmasını kolaylaştıracağını, finansal istikrarı artıracağını ve tüketicileri koruyacağını sözlerine ekledi. Allaire açıklamasının sonunda, bilinçli şekilde sahte dijital dolar basan şirketler için cezai yaptırımlar uygulanması çağrısında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.