Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Circle CEO’su SEC’in Stablecoin’leri Düzenlemesine Karşı Çıktı

USD Coin’i ihraç eden Circle’ın CEO’su stablecoin düzenlemesi için SEC’in doğru kurum olmadığını öne sürdü. Detaylar haberde…
Circle CEO’su SEC’in Stablecoin’leri Düzenlemesine Karşı Çıktı
Yorum

Kripto para piyasasında son dönemde yaşanan pek çok olay, düzenleyicilerin sektöre yönelik yeni adımlar atacağına dair beklentileri artırdı. Düzenleme çağrılarının yapıldığı başlıca alanlardan birisi ise stablecoin’ler olmakta.

USD Coin’i ihraç eden şirket olan Circle’ın CEO’su Jeremy Allaire’e göre Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, stablecoin’leri düzenlemek için uygun kurum değil.

Allaire, ABD dahil olmak üzere dünyanın her yerinde hükümetlerin, stablecoin’lerin bankacılık düzenleme faaliyeti içerisinde olduğunu söylediğini belirtti. Menkul kıymetler endüstrisi için ana ABD düzenleyicisi, algoritmik stablecoin TerraUSD de dahil olmak üzere geçen yıl sektördeki bir dizi erimenin ardından ilgili firmalar üzerindeki kuralları sıkılaştırdı.

Son olarak New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı geçen hafta Paxos’a borsa devi Binance ile olan ilişkisi nedeniyle üçüncü en büyük stablecoin olan Binance USD’nin basımını durdurması talimatını verdi. Circle geçen hafta, Binance USD’ye gönderilen bildirimin ardından, SEC tarafından hedef alınmadığını doğruladı.

‘Stablecoin’ler Menkul Kıymet Değil, Ödeme Sistemi’

Allaire sözlerini, “Söylemeyi sevdiğimiz gibi pek çok çeşit var, tüm stablecoin’ler eşit yaratılmamıştır. Ancak politika açısından bakıldığında, dünya çapındaki ortak görüş, bunun bir ödeme sistemi olduğu, ihtiyatlı olduğu.” ifadeleri ile sürdürdü.

Circle CEO’su, genel olarak borsaların emanetçi olmasını çok daha zorlaştıracak olan kripto gözetimi üzerine SEC’in yakın tarihli bir teklifinden yana olduğunu söyledi. Uygun kontrol yapılarını, iflas korumalarını ve diğer şeyleri sağlayabilen nitelikli emanetçilere sahip olmanın çok önemli bir piyasa yapısı olduğunu sözlerine ekledi.

Şirket, geniş çaplı işten çıkarmalara yol açan kripto kışını atlatarak çalışan sayısını yüzde 25’e kadar artırma kararı aldı. Artan faiz oranları, USDC’nin nakit ve kısa vadeli Hazine tahvilleri dahil rezervlerden elde edilen getirilerin artmasına yardımcı oldu.

Circle’ın ihraç ettiği USD Coin (USDC) 42 milyar dolar piyasa değeri ile Tether’den sonra en büyük stablecoin konumunda. Tether’in piyasa değeri ise 70 milyar doların üzerinde bulunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%