Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan, SEC’in Kripto Düzenlemesindeki Baskın Konumuna Dikkat Çekti

Yatırım bankası gelecekte kripto para sektörüne yönelik daha fazla düzenleyici adım atılmasını bekliyor. Detaylar haberde…
JPMorgan, SEC’in Kripto Düzenlemesindeki Baskın Konumuna Dikkat Çekti
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası JPMorgan, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), dijital varlıklara dair düzenlemeler söz konusu olduğunda, ABD’deki en baskın kurum olduğuna dikkat çekti. Bankanın raporuna göre eylemlerin, SEC’in çoğu kriptoyu, belki de Bitcoin’i tek istisna olarak menkul kıymetler olarak görme konusundaki önyargısını gösterdi.

JPMorgan, SEC Başkanı Gary Gensler’in, çoğu kripto para biriminin menkul kıymetler olarak sınıflandırılması ve dolayısıyla mevcut yasalar kapsamında düzenlenmesi gerektiğini savunarak, Eylül ayında kripto endüstrisi için özel kuralların uygulanmasına karşı çıkmaya başladığını belirtti.

Düzenleyici Adımların Sürmesi Bekleniyor

Notta, “SEC’in bir staking hizmeti sunmaya başka herhangi bir güvenlik türü sunmaya benzer şekilde bakması sürpriz olmamalı” ifadeleri yer aldı. Rapora göre bu, staking hizmetleri sunan diğer firmaların menkul kıymetler platformu olarak SEC’e kayıt olmasının önünü açıyor.

Banka, stablecoin ihraç edenler, saklama ve borç verme hizmeti sunanların faaliyetlerine yönelik daha fazla düzenleyici eylem bekliyor.

Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, büyük kripto varlıklarındaki rezervlerin, varlıkların ve yükümlülüklerin zorunlu düzenli ifşa edilmesini, raporlanmasını ve denetlenmesini beklediğini yazdı. Bu düzenlemeler ile kripto ekosisteminin zaman içinde geleneksel finansal sistem ile yakınlaşacağı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Bankadan Ethereum Uyarısı

Raporda Stake faaliyetlerinin, kurumsal yatırımcılar için doğrudan staking’e ve perakende yatırımcılar için daha fazla merkezi olmayan (DeFi staking) alternatiflere doğru kayması gerektiğine yer verildi.

JPMorgan ayıca Ethereum’da gelecek dönemde satış baskısının artabileceği uyarısında bulundu. Kripto para borsası Kraken’in ağda hisseli 1,2 milyon ETH’ye sahip olduğunu hatırlaran banka, Ethereum’un muhtemelen Şanghay güncellemesinin ardından ek satış baskısı olabileceğini ve bunun önemli bir niktarının ABD’li yatırımcılar tarafından olabileceğini kaydetti.

JPMorgan’ın son raporu, SEC’in Binance USD’yi ihraç eden Paxos’tan, BUSD çıkarmayı durdurmasını istemesinin ardından geldi. Bu konuyla ilgili Paxos CEO’su SEC ile yapıcı görüşmeler yürüttüklerini açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.