Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Sınırlarını Açması Avustralya Ekonomisini Destekleyecek

Avustralya turizminde önemli bir paya sahip olan Çin’in sınırlarını açması, bu ülkenin ekonomisine de doğrudan katkı sağlayacak.
Çin’in Sınırlarını Açması Avustralya Ekonomisini Destekleyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin, üç yıldır sürdürdüğü Covid kısıtlamalarını gevşeterek 8 Ocak itibarıyla sınırlarını dünyaya açtı. Gelen yolculara karantina uygulamasının da kaldırılmış olmasıyla birlikte dün ilk uluslararası uçuşlar gerçekleşti.

Artan vakalara rağmen alınan bu karar dünyanın geri kalanını endişelendirse de avantaj sağlayan durumlar da var. JPMorgan’ın baş yatırım stratejisti Tom Kennedy, Çin’deki açılmanın Avustralya ekonomisi için etkilerini değerlendirdi.

Avustralya Turizmi Çin’deki Yeniden Açılmayla Hareketlenecek

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Avustralya İstatistik Bürosu

Aralık ayının son haftasında artık sınır yasağını kaldıracağını duyuran Çin’de, bu haberin açıklanmasıyla birlikte yurt dışı seyahat planları yapılmaya başlanmıştı.

Özellikle Yeni Ay Yılı tatiline denk gelen bu dönemde komşu ülkelerle yolcu trafiğinin çok artması bekleniyor. JPMorgan’dan Kennedy ise Çin’in Avustralya için en büyük turizm ve eğitim tüketicisi konumunda olduğunu söyledi.

Bu durum göz önüne alındığında Avustralya turizmde artış olması kaçınılmaz görülüyor. Sektörün gayri safi yurt içi hasıla içinde payının yüzde 0,5 daha artacağını belirten Kennedy, Çin’den gelen uluslararası öğrencilerin dönüşünden yüzde 0,4 daha gelmesiyle Avustralya ekonomisine yüzde 1’lik katkı sağlanacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Avustralya İstatistik Bürosu 2022’nin Ekim ayında ülkeye kısa süreli seyahat sayısının 430.470 olduğunu ve bunun pandemi öncesiyle kıyaslandığında yüzde 44 daha düşük olduğunu açıkladı.

Ziyaretçilerin çoğunun Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD’den geldiği belirtilen raporda şu an Çin’den gelenlerin ilk 10 içinde yer almadığı aktarıldı.

JPMorgan, pandemi öncesi olan 2019 yılında Çin’in Avustralya turizminin yüzde 15,3’ünü oluşturduğunu, bu nedenle de son alınan kararın doğrudan bu ülkenin ekonomisine pozitif etki yaratacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın