Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Karantina Kuralını Kaldırdı, Seyahat Planları Patladı

Çin’in üç yıldır sürdürdüğü sıkı Covid politikasında en önemli gevşeme adımını atmasıyla beraber insanlar yurt dışı destinasyonlarını araştırmaya başladı.
Çin Karantina Kuralını Kaldırdı, Seyahat Planları Patladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en kalabalık ülkesi ve aynı zamanda Covid-19 salgınının çıkış kaynağı olan Çin, çok uzun zamandır sıfır vaka politikası uyguluyordu. Son haftalarda vakaların artmasıyla birlikte bu kurallar daha katı hale getirildi.

Ancak halkın ayaklanması ve artık isyan edecek duruma gelmesiyle kademeli bir şekilde gevşetilmeye başlandı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, gelen yolcuların karantinaya alınması zorunluluğunun 8 Ocak’tan itibaren kaldırılacağını açıkladı.

Covid tedbirlerine dair yürütülen politikaların veba ve kolera gibi A kategorisinden, daha az katı olan B kategorisine düşürüleceği bildirildi. Bunun gerekçesi olarak ise hastalığın artık daha az öldürücü hale gelmesi gösterildi.

Çin’de Seyahat Planları Bir Anda 10 Kat Arttı

2020 yılından beri çok sıkı kuralların uygulandığı Çin’de, halk neredeyse dünyanın geri kalanı ile irtibatını tamamen kesmişti. Pazartesi günü alınan karar ile sınırların yeniden açılması ve gelen yolcuların artık karantinaya sokulmayacağı gelişmesiyle insanlar seyahat bölgelerine akın etti.

Seyahat platformu Ctrip verileri haberin duyurulmasının ardından ilk yarım saatte, sınır ötesi destinasyonlar için yapılan aramaların 10 kat arttığını gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Aynı alanda hizmet veren Qunar’dan alınan veriler ise yurt dışı uçuş aramalarının yedi kat arttığını ve bunların başında Tayland, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerin yer aldığını ortaya koydu.

Alınan karar seyahat planlarında bir artış yaratsa da Covid nedeniyle hala ölümlerin devam ettiğine dikkat çekiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın