Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Büyümesi İlk Çeyrekte Beklentiyi Aştı

Çin ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde beklenti üstü bir büyüme gösterdiği açıklanırken, kilitlenmelere rağmen toparlanmanın sürdüğü görüldü.
Çin’in Büyümesi İlk Çeyrekte Beklentiyi Aştı
HABER GİRİŞ

Çin’in Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayımlanan verilere göre; ülke ekonomisi 2022 yılının ilk çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4,8 oranında büyüme gösterdi. Bu oran, yüzde 4,4 olan beklentilerin üstünde gerçekleşti.

Çin’in ilk çeyrek gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) rakamları, Mart ayında ülkenin bazı bölgelerinde Covid-19 kilitlenmelerine rağmen beklenenden hızlı büyümeye işaret etti.

Raporda ilk çeyrek sabit kıymet yatırımının yıllık bazda yüzde 9,3 arttığı bilgisi de yer aldı. Bu kalemin ilk çeyrekte yüzde 8,5 büyümesi bekleniyordu. İmalata yapılan yatırım ise yılın ilk çeyreğinde yüzde 15,6 artarken, altyapı yatırımlarının yüzde 8,5 arttığı bildirildi.

İlk çeyrekte tarımın katma değerinin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,8 arttığı açıklandı. Elverişli hava koşulları ve daha güçlü tarımsal üretim hizmetleriyle birlikte bahar tarımı ve hazırlıklarının düzenli bir şekilde yapıldığı söylendi.

Belirlenen büyüklüğün üzerindeki sanayi kuruluşlarının toplam katma değerinin ilk çeyrekte yıllık yüzde 6,5 arttığı açıklandı. Hizmet sektörünün ise ilk çeyrekte toparlanmaya devam ettiği bildirildi. Hizmet üretim endeksinin ilk çeyrekte yıllık yüzde 2,5 arttığı, ancak Mart’ta yüzde 0,9 azaldığı vurgulandı.

GCM Yatırım Banner

GSYİH raporuna göre tüketim mallarının toplam perakende satışları yıllık yüzde 3,3 artış gösterdi. Toplam mal ithalat ve ihracatı ise yıllık yüzde 10,7 arttı. İhracatın yüzde 13,4 arttığı görülürken, ithalatın yüzde 7,5 arttığı bildirildi.

Raporda tüketici fiyat endeksinin yıllık yüzde 1,1 oranında arttığı açıklandı. Çekirdek enflasyonun yüzde 1,2 arttığı belirtilirken, Mart ayında aylık bazda yüzde 1,5 arttığı ifade edildi.

2022 yılının ilk çeyreğinde ülke genelinde kentsel alanlarda 2,85 milyon yeni iş yaratılırken, ortalama işsizlik oranının yüzde 5,5 olduğu belirtildi. 31 büyük şehir ve kasabada işsizlik oranının ise yüzde 6 düzeyinde gerçekleştiği açıklandı.

Kişi başına harcanabilir gelirin de ilk çeyrekte yüzde 6,3 nominal artışla 10.345 yuan olduğu bildirildi. Fiyat faktörleri düşüldüğünde ise yüzde 5,1’lik reel bir artış kaydettiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın