Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin-Tayvan Gerilimi: Küresel Risk Artıyor!

Çin’in Tayvan eylemleri Kremlin tarafından desteklendi. Çin, bazı ülkelere tavır göstererek toplantılarını iptal etmeye başladı.
Çin-Tayvan Gerilimi: Küresel Risk Artıyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Çin’in Tayvan’daki eylemleri hakkında açıklama yaptı. Çin’in Tayvan çevresinde büyük askeri tatbikatlar düzenleme konusunda egemenlik hakkının olduğu söyledi. ABD’nin bölgede yaşanan gerilimi yükselttiğini belirterek suçlamalarda bulundu.

Çin’in ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin ardından benzeri görülmemiş askeri tatbikatlar başlattığı ve ülkenin çevresine çok sayıda füze ateşlediği bildirildi.

Peskov Tayvan çevresinde ortaya çıkan gerilimlerin yapay olarak tetiklendiğini vurgulayarak, “Onları neyin tahrik ettiğini çok iyi biliyoruz.” dedi.

Pelosi Çin’in protestolarına ve uyarılarına rağmen Salı gecesi Tayvan’ı ziyaret etmişti. Çin ziyaretin gerçekleşmesi durumunda sert önlemler alacağı konusunda Amerikan tarafına defalarca hatırlatmıştı.

Çin: Japonya Dışişleri Bakanı ile Toplantı Yapılmayacak!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying yaptığı açıklamada; Çin ve Japon dışişleri bakanları arasındaki toplantının, Yediler Grubu’nun (G7) Tayvan ile ilgili ortak açıklaması üzerine iptal edildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Sözcü toplantının iptal edilmesiyle ilgili Japon tarafının Yediler Grubu (G7) ve Avrupa Birliği (AB) ortaklarıyla asılsız eleştirilerde bulunduğunu aktardı.

Chunying açıklamasında gerçeklerin çarptırıldığını söyleyerek bu durumun ABD’nin Çin egemenliğini ihlal eden hareketlerini haklı çıkardığının altını çizdi. Çin halkının bundan son derece rahatsız olduğunu sözlerine ekledi.

Çarşamba günü G7 grubu Çin’in son hamlelerini özellikle de ülkenin Tayvan çevresindeki askeri tatbikatları hakkında endişelerini dile getirmişti. Bu eylemin gerilimi artırma riski taşıdığı konusunda uyarmıştı.

Bu uyarılar Çin tarafından hamle olarak algılandı ve ikili dışişleri bakanları toplantısı Bakan Sözcüsü Chunying tarafından iptal edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.