Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’den Amerika’ya Mesaj: Ateşle Oynuyor, İtibarı Düşüşte

Tayvan ihtilafı ile ilgili Çin Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi. Amerikalı politikacıların ateşle oynadığı, ABD'nin ise itibarını düşürdüğü söylendi.
Çin’den Amerika’ya Mesaj: Ateşle Oynuyor, İtibarı Düşüşte
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Orta Asya ülkelerini kapsayan resmi gezisinde Tayvan ihtilafına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı, Amerikalı politikacıların Tayvan sorunuyla ilgili açıkça ateşle oynadığını ifade etti. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı politikacıların sadece kişisel çıkarlarını önemsediğini ileri sürdü.

ABD’nin Tayvan meselesiyle ilgili yükümlülüklerini ihlal ettiğini söyleyerek bu tavrı utanç verici olarak tanımladı. Ayrıca Tayvan meselesinin ABD’nin itibarını düşüşe yaklaştırabileceğini söyledi.

Çinli bakanın açıklamaları ABD’nin provokasyonda bulunduğu iddialarını da gündeme getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da bugün düzenlediği brifingde, Rusya’nın ABD’yi provokatör olarak gördüğüne ilişkin mesajlar verdi.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık Sözcüsü, Washington yönetiminin Çin’e baskı yapmak amacıyla ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinde provokasyonda bulunduğunu iddia etti.

Son 25 Yılda Adaya Yapılan İlk Ziyaret Gerilim Yarattı

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Tayvan ziyareti, bu unvana sahip ABD’li yetkilinin son 25 yılda adaya yaptığı ilk ziyaret olarak adlandırılıyor.

Pekin, adaya yapılacak olası bir ziyaretin sonuçsuz kalmayacağı ve Çin’in tepkisinin sert olacağını duyurmuştu.

Tayvan medyasında yer alan haberlere göre Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Donanmasına ait operasyonel iki uçak gemisi bugün denize konuşlandırıldı.

Bu gemilerin Tayvan Boğazı’na yönelebileceği kuşkusu oluştu. Tüm dünyanın izlediği gelişmelerde Tayvan silahlı kuvvetleri yüksek düzeyde alarma geçildiğini duyurdu.

Tayvan gazetesi Zhongguo Shibao, uçak gemileri Liaoning ve Shandong’un kısa süre önce Qingdao ve Sanya limanlarından ayrıldığı haberini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.