Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tayvan Sınırında Gerginlikler Artmaya Devam Ediyor

Çin savaş uçaklarının Tayvan Boğazı’nın sınır hattına yakın uçması gerginlikleri daha da artırdı. İşte detaylar,
Tayvan Sınırında Gerginlikler Artmaya Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

Reuters’e demeç veren bir kaynağa göre Çin savaş uçaklarının Tayvan Boğazı’na yakın uçması ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin gün içinde Tayvan’ı ziyaret etme ihtimalinin olması, gerginlikleri ciddi şekilde arttırıyor.

Kaynak, Çin savaş uçaklarının hatta yakın uçmasına karşılık Tayvan’ın durumu gözlemlemek için uçak gönderdiğini söyledi.

Çin savaş uçaklarının ve savaş gemilerinin hattı sık sık tehdit ettiği kışkırtıcı hareketlerinin alışılmadık bir durum olduğunu belirtti. Tayvan uçaklarının ise söz konusu hatta yakın bir bölgede beklediklerini paylaştı.

Kaynağın verdiği bilgilerde kışkırtıcı uçuşların alışılmadık bir durum olması, uçuşların ABD’li diplomat Nancy Pelosi’nin ziyaretiyle ilgili olduğu ihtimalini akıllara getiriyor.

31 Temmuz’da Çin, bölgede askeri tatbikatlar düzenlediğinden dolayı Nancy Polesi’nin ziyaretini iptal etmesi konusunda uyarıda bulunmuştu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?
Gerginliklerin Nedeni Ne?

1949’daki iç savaştan sonra Tayvan ve Çin iki farklı hükümet olarak ayrıldılar. Resmi bir ilişkileri olmasa da iki ülke arasındaki yatırım faaliyetleri ve ticari faaliyetler devam ediyor.

Çin, son günlerde Tayvan üzerindeki askeri baskılarını artırarak Çin egemenliğini kabul ettirmeyi amaçlıyor.

Tüm bu baskılara rağmen Tayvan hükümeti barıştan yana olduğunu ancak gerektiği durumda kendini savunmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.