Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Güç Gösterisi Başlattı: Tayvan’da Füze Denemeleri Yapıyor

ABD meclisinden Pelosi'nin Tayvan ziyareti sonrası Çin, askeri misilleme yoluna gitti. Pekin, Tayvan’ın yakınındaki denizde füze denemeleri yapacağını ilan etti.
Çin Güç Gösterisi Başlattı: Tayvan’da Füze Denemeleri Yapıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin geçen gün gerçekleştirdiği Tayvan ziyareti sonrası Çin, askeri çaplı güç gösterisi başlattı.

Tayvan yakınlarında başlatılan askeri tatbikatlar için düğmeye basıldı. Çin-Tayvan gerilimi tırmanırken, Çin ordusu, Tayvan yakınlarında ortak hava ve deniz tatbikatları düzenlediğini duyurdu.

Bugün başlayacak tatbikatlarda Tayvan’ın doğusundaki denizde konvansiyonel füze denemelerinin başlatıldığı ilan edildi.

Çin devlet medyası, altı gerçek yangın tatbikatından üçünün Tayvan’ın kendi toprakları olarak gördüğü denizde gerçekleşeceği haberini paylaştı.

Tayvan: 27 Çin Savaş Uçağı Hava Savunma Bölgesine Girdi

Tayvan tarafından gelen açıklamada, 27 Çin savaş uçağının hava savunma bölgesine girdiği söylendi.

Açıklamanın devamında, Tayvan’ın hiçbir zaman Çin Halk Cumhuriyeti’nin (PRC) bir parçası olmadı ve bağımsızlığını ilan etmesine gerek olmayan egemen bir ulus olduğu belirtildi.

Yönetimin, statükonun güvenliğini sağlamak niyetinde olduğu ve bir çatışma istemediği söylendi. Ancak kendini savunacağı uyarısı da yapıldı.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in planladığı tatbikatları hava ve deniz ablukası olarak tanımladı.

Savunma Politikası Uzmanı: “Büyük Bir Olay”

Hint-Pasifik Savunma Politikası Uzmanı Blake Herzinger, tatbikatlar ile ilgili “Ablukanın yasal bir savaş eylemi olduğu düşünüldüğünde bu büyük bir olay” yorumunu yaptı. Tayvan’a uyarıda bulunarak, “Olayları daha fazla alevlendirmenin zamanı değil” dedi.

Pelosi ziyareti, Rusya ve Çin kanadında ABD’nin provokasyonu olarak değerlendirilmişti. Kimi uzmanlar ise ABD ve Çin’in yaşanan gerginliği savaşa tırmandırma arzusunda olmadıkları konusunda fikir birliğindeler.

Herzinger, Çin için kırmızı çizgi olan ABD’nin, Tayvan’daki bağımsızlık ihtilafı konusunda çok dikkatli olduğunu, bu bağımsızlığa destek vermemekte hassas davrandığını aktardı.

Stratejik Politika Enstitüsü Yönetici Direktörü Justin Bassi, Çin’in askeri tatbikatlarının ABD’den gelen gerilimi önlemek için kalibre olacağını savundu.

Tatbikatlar 7 Ağustos’a Kadar Sürecek

Pelosi’nin uçağı indikten sonra alınan ani kararla Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), 4-7 Ağustos’ta Tayvan’ı çevreleyen 6 farklı bölgede askeri tatbikat yapacağını duyurdu.

Ada çevresinde büyük çaplı askeri tatbikatlar dün başladı. Tatbikatta uzun menzilli gerçek mühimmat ve konvansiyonel füzelerin kullanıldığı öğrenildi.

Çin-Tayvan geriliminin yaşandığı bu hafta siber saldırılar da gündeme geldi. Tayvan siber saldırılara maruz kaldı.

Henüz kimin sorumlu olduğu belirsiz olan siber saldırıların yanı sıra ticari ambargolar da uygulandı. Tayvan’ın en büyük ticaret ortağı olan Çin, ada ile yapılan ithalatların bir kısmını askıya aldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu