Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası’ndan Emlak Krizi için Kurtarma Paketi

Çin, gayrimenkul sektöründeki zorluklar ve nakit sıkıntısı çeken projeler için 148,2 milyar dolarlık bir kurtarma paketi planlıyor.
Çin Merkez Bankası’ndan Emlak Krizi için Kurtarma Paketi
HABER GİRİŞ

Financial Times’ın haberine göre Çin Merkez Bankası, krizdeki gayrimenkul sektörü için 148,2 milyar dolarlık bir kredi paketi planlandığını açıkladı. Çin Merkez Bankası, 1 trilyon yuan seviyesindeki kurtarma paketi için faiz oranını yıllık yüzde 1,75 olarak belirledi.

Açıklamalara göre Çin Merkez bankası verilecek olan bu kredileri, gayrimenkul sektörünün yeniden finanse edilebilmesi ve sektördeki şirketlere destek olunması için hazırlıyor. Çin Merkez Bankası, bankaların bu krediyi gayrimenkul geliştirme projelerinin refinansmanında kullanabileceklerini de belirtti.

Emlak sektöründeki yaşanan büyük krize çare olması hedeflenen kredi paketi, sektördeki huzursuzlukları ve riskleri bastırmayı amaçlıyor.

S&P Global Ratings direktörü Esther Liu, Çin’de konut satışlarının 2022 yılı için yüzde 30 düşeceğini öngörmüştü. Analist, krizin 2008 yılındaki krizden çok daha büyük olacağını vurgulamıştı.

Endişelerle doğru orantılı olarak Çin de sektöre yönelik desteğini artırıyor. Son pak

GCM Yatırım Banner

Bir devlet bankası yetkilisi Çin’de emlak gelişicilerinin Avrupa’ya olan güveni yeniden tesis etmek amacıyla 300 milyar yuan (44 milyar dolar) büyüklüğünde fon kurulacağını söyledi.

Çin Merkez Bankası (PBOC), emlak fonunun büyüklüğünün başlangıçta 80 milyar yuan olacağını belirtti.

Çin’deki Emlak Krizi Demir Cevheri Fiyatlarını Etkiliyor

Çin’in en önemli büyüme kaynaklarından olan emlak sektörü, geçen yıldan beri büyük bir krizin içinde.

Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs, demir cevheri ile ilgili beklentilerinde revizyon yapmıştı. Üç aylık ton başına demir cevheri hedefini 90 dolardan 70 dolara, altı aylık hedefini ise 110 dolardan 85 dolara indirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.