Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’deki Emlak Krizi Demir Cevheri Fiyatlarını Düşürecek

Goldman’dan yapılan açıklamaya göre Çin’deki emlak krizi demir cevheri fiyatlarında ciddi bir hareketliliğe neden olacak. İşte detaylar…
Çin’deki Emlak Krizi Demir Cevheri Fiyatlarını Düşürecek
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, demir cevheri için tahminlerinde aşağı yönlü revizyonlar yaptı. Ton başına 3 aylık fiyat hedefini 90 dolardan 70 dolara düşürürken, altı aylık hedefini ise 110 dolardan 85 dolara indirdi.

Goldman Sachs’a göre Çin emlak sektöründe yaşanan büyük kriz, demir cevheri fiyatlarında keskin bir düşüşe neden olacak. Bankacılık devi, yılın ilk yarısındaki 56 milyon tonluk açığın ardından 2022’nin geri kalanında çelik üretimi için 67 milyon tondan fazla arz fazlası beklentisini paylaştı.

Bunun hem Çin emlak sektöründeki zayıflığı hem de Çin dışındaki çelik talebinde keskin yavaşlamayı yansıttığını ekledi.

Demir cevheri için tahminlerini düşürse de mevcut durumun 2021’de kaydedilen satışları geride bırakmasını beklemediğini de aktardı. Koşulların fiyatların ton başına 38 dolara düştüğü 2014-15 ayı piyasası kadar kötüleşmeyeceğini belirterek iyimser konuştu.

Yapılan açıklamada demir cevheri fiyatlarının Çin’deki mülk faaliyetleriyle doğrudan bağlantılı olduğu vurgulandı. Ayrıca geçen yıl başlayan Çin hükümetinin borç üzerindeki baskısının mevcut durumu daha da kötüleştirerek krize dönüştürdüğüne değinildi.

Goldman, Çin’in çelik ve demir cevheri talebinin ne kadar önemli olduğuna şöyle vurgu yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Bu sektör segmenti, Çin’in çelik ve demir cevheri talebinin üçte birine yakınını oluşturuyor ve bu da küresel deniz yolu talebinin dörtte birine yakınını temsil ediyor.”

Son olarak Çin hükümetinin mevcut krize yönelik emlak piyasasını desteklemek için fon oluşturacağı açıklandıktan sonra, Singapur’da demir cevheri yüzde 4 artarak ton başına 109,05 dolardan işlem gördü.

Dün edinilen bilgiler, Çin’de emlak gelişicilerinin Avrupa’ya olan güveni yeniden tesis etmek amacıyla 300 milyar yuan (44 milyar dolar) büyüklüğünde fon kurulacağını gösterdi. Bu hareket, devletin sıkıntı içindeki emlak sektörünü kurtarmaya yönelik ilk büyük adımı olarak belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.