Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’den Emlak Sektörünü Kurtaracak Büyük Hamle!

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin, sektördeki krizi çözmek için "emlak fonu" kuruyor. İşte detaylar;
Çin’den Emlak Sektörünü Kurtaracak Büyük Hamle!
Yorum

Bir devlet bankası yetkilisi  Çin’de emlak gelişicilerinin Avrupa’ya olan güveni yeniden tesis etmek amacıyla 300 milyar yuan (44 milyar dolar) büyüklüğünde fon kurulacağını söyledi.

Çin Merkez Bankası (PBOC), emlak fonunun büyüklüğünün başlangıçta 80 milyar yuan olacağını belirtti.

Devlete ait Çin İnşaat Bankası, bu fona 50 milyar yuan katkıda bulunacağını ancak paranın PBOC’un devir teslim tesisinden geleceğini söyledi.

Model işe yaradığı takdirde diğer bankalarında fonu 200 ila 300 milyar yuana kadar artırma hedefiyle aynı yolu izleyeceklerini ekledi. Bu hareket, devletin sıkıntı içindeki emlak sektörünü kurtarmaya yönelik ilk büyük adımı olacak.

80 Milyarlık Fon Sorunu Çözmede Yeterli Değil

Avusturalya küresel finansal hizmet grubu Macquarie’nin Çin baş ekonomisti Larry Hu konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Fonun ayrıntılarını bilmediğini ve 80 milyarın sorunu çözmek için yeterli olmadığını ifade etti.

Hu, fonun mevcut borç ve ipotek krizini çözmek için daha büyük bir paketin parçası olacağına inandığını söyleyerek adımın tek başına tüm sorunları çözemeyeceğine dikkat çekti.

Başka bir kaynak, fonun bitmemiş ev projelerinin satın alımlarını finanse etmek ve inşaatlarını tamamlamak için kullanılacağını aktardı.

Hükümetin kiralık konutları artırma çabasının bir parçası olarak bunları bireylere kiralayacağını ekledi.

İsmini açıklamayan kişi arazi satışlarının bazı yerel yönetimler için önemli bir kaynak olduğunu hatırlattı. Bu hareketin, merkezi hükümetin gençlere daha uygun fiyatlı evler sağlamaya verdiği önemi gösterdiğini söyledi.

CGS-CIMB Securities’in Çin Araştırma Başkanı Raymond Cheng ise fon yakın gelecekte gerçekleşirse geliştiricilerin temerrüde düşmesinin önleneceğini ve satışlarını iyileştireceğini öngördü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu