Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

S&P: Çin’de Emlak Sektörü 2008 Krizinden Daha Kötü Durumda

Çin’de aylardır düşen konut satışları ve kredilerin ödenmemesi gayrimenkul sektöründe krize yol açarken, S&P direktöründen değerlendirme geldi.
S&P: Çin’de Emlak Sektörü 2008 Krizinden Daha Kötü Durumda
HABER GİRİŞ

Çin’de konut satışlarının yaklaşık bir yıldır üst üste her ay düşmesi nedeniyle emlak sektöründe bir kriz yaşanıyor.

Müteahhitlerin yeni bir projeye başlamadan önce mevduat almasını yasaklayan karar ve inşaatı tamamlanmamış daireler için ipotekli konut kredilerinin ödenmek istenmemesi Çin’de konut piyasasını olumsuz etkiledi.

S&P Global Ratings direktörü Esther Liu, konut satışlarının bu yıl yüzde 30 oranında düşeceğini öngördü. Toparlanma için bir ışık görmeyen analist, Çin’de emlak satışlarının bu yıl, 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz zamanındakinden daha fazla düşeceğini söyledi.

Çinli ev alıcılarının ipotekli konut kredilerini ödemeyi reddetiğini ve bu yıl konut satışlarında beklenen düşüşün tahminlerin iki katı olduğunu aktardı.

CNBC’de yer alan haberde dünyanın ikinci en büyük ekonomisine sahip olan ülkede, yüzlerce tamamlanmamış proje için ödemeleri reddeden alıcıların sayısında hızla artış olduğu bildirildi.

GCM Yatırım Banner

İpotek güveninin bozulmasının piyasaya zarar verdiğini belirten Liu, Çin’in emlak sektörünün toparlanmasının gelecek yıla kaldığını dile getirdi.

Ev Fiyatlarında Düşüş Olması Finansal İstikrar için Risk

Emlak satışlarındaki düşüş devam ettikçe, daha fazla finansal sıkıntı yaşanacağını belirten isim, bu durumun acilen kontrol altına alınması gerektiğini vurguluyor.

Ev fiyatlarının keskin bir şekilde düşürülmesi durumunda ise bunun finansal istikrar için bir tehdit niteliğinde olduğunu belirtti.

Hükümetin bunu güvenin sarsılmasına yönelik yardım fonlarını hızla dağıtmaya yetecek kadar önemli gördüğünü söyleyen Liu, “Bizi endişelendiren, bu desteğin ölçeğinin durumu kurtarmak için yeterince büyük olmaması.” dedi.

Bir banka yetkilisinin aktardığı bilgiye göre Çin Merkez Bankası (PBOC), sektördeki krizi çözmek için 44 milyar dolar büyüklüğünde bir fon kuracak.

Çin Baş Ekonomist Forumu direktörü Xu Gao ise yeni ihale sürecinin arazi ve gayrimenkul arzını sıkılaştırdığını, bunun da konut fiyatlarının spekülasyondan daha fazla etkilenmesine sebep olduğunu yorumladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.