Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Karabat’tan Asgari Ücret Çıkışı! “18 Bin TL Olabilirdi”

CHP’li Karabat, açlık sırını rakamlarına değinerek asgari ücretin ve emekli maaşlarının yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Detaylar haberde...
CHP’li Karabat’tan Asgari Ücret Çıkışı! “18 Bin TL Olabilirdi”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücret Haziran ayında, Temmuz itibarıyla geçerli olmak üzere yüzde 34 artırılarak net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi kararlaştırılmıştı. Türk-İş tarafından Temmuz ayında açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı rakamları karşısında asgari ücret cebe girmeden erimişti. Bugün CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat’tan konuya yönelik açıklama geldi.

Milletvekili Karabat, “Enflasyon verileri en başından beri doğru açıklansaydı, asgari ücret 18 bin TL, memur maaşları da 35 bin TL olabilirdi.” dedi.

Orta sınıfın bitirildiğini belirten CHP’li Karabat, “Milli gelirin yarısı, en üst gelir grubundaki yüzde 20’ye gitmektedir. Nüfusun büyük kısmı düşük gelire mahkum edildi.” açıklamasında bulundu.

Artan vergiler hakkında konuşarak çalışanlar ve emeklilerin, varını yoğunu gıdaya, enerjiye, ulaştırmaya ve barınmaya harcadığını hükümetin ise buradan yüksek vergiler toplayarak bütçeyi büyüttüğünü söyledi.

Asgari ücretin ve emekli maaşlarının açıklık sınırının üzerine çekilmesi gerektiğini vurgulayan Milletvekili Karabat, geçmiş enflasyon verilerinin revize edilerek, farkın çalışanlara ödemesi gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.