Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Enflasyonu Değerlenirdi: Düşüş Dönemi Başladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon rakamlarını değerlendirdi ve düşüş döneminin başladığını belirtti. Detaylar şöyle...
Cevdet Yılmaz Enflasyonu Değerlenirdi: Düşüş Dönemi Başladı
HABER GİRİŞ

Bugün yurt içi piyasalar beklenen Haziran ayı enflasyon raporu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşıldı. Rapor sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından enflasyon verilerini değerlendirdi.

TÜFE’nimn Haziran ayında piyasa beklentilerinin altında yüzde 1,64 oranında arttığını ve aylık enflasyonun artış hızının yavaşlamasıyla birlikte yıllık enflasyonun bir önceki aya kıyasla 3,8 puan azalarak yüzde 71,60 düzeyine gerilediğini hatırlatan Yılmaz, düşüş döneminin başladığını vurguladı.

Enflasyonun ana eğilimini yansıtan çekirdek enflasyon göstergelerindeki gerilemenin de fiyatlardaki artış eğiliminin zayıfladığını gösterdiğini belirten Yılmaz, “Çalışanından emeklisine, sanayicisinden çiftçisine toplumun her kesiminden vatandaşımızın ortak arzusu enflasyon probleminin çözülmesidir.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, temel hedeflerinin vatandaşın öncelikli meselesi olan enflasyonu asgari seviyeye düşürmek olduğunu belirterek, enflasyonda düşüşle ekonomide öngörülebilirlik sağlanacağı gibi gelir dağılımının da olumlu yönde gelişeceğini ifade etti.

Enflasyonla mücadelede uygulanan para ve maliye politikaları sayesinde dezenflasyon sürecine girildiğini vurgulayan Yılmaz, “Yapısal reformlarla desteklediğimiz enflasyonla mücadele sürecinde büyüme, istihdam ve ihracat hedeflerimizi de gözetmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz, kararlılıkla uygulanan ekonomik program ve ortaya konulan güçlü siyasi iradeyle yılın ikinci yarısında enflasyondaki azalmanın hızlanarak sürmesini beklediklerini, 2026 yılında ise enflasyon oranını tekrar tek haneli seviyelere düşürmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.