Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Celsius eski CEO’su Tutuklandı: Şirket 4,7 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek

Kripto kredi platformu Celsius’un eski CEO’su Alex Mashinsky, ABD’de tutuklandı. Şirket ise büyük miktarda ceza ödemeyi kabul etti.
Celsius eski CEO’su Tutuklandı: Şirket 4,7 Milyar Dolar Ceza Ödeyecek
HABER GİRİŞ

Kripto kredi platformu Celsius’un eski CEO’su Alex Mashinsky’nin tutuklandığı bildirildi. Mashinsky, federal menkul kıymetler dolandırıcılığı yapmakla suçlanıyor. Federal savcılar ayrıca Mashinsky’yi menkul kıymetler, emtialar ve elektronik dolandırıcılığın yanı sıra çeşitli menkul kıymetler manipülasyonu ve dolandırıcılık suçlamalarına karıştığını belirtiyor.

Mashinsky ve diğer sanık Roni Cohen-Pavon suçlu bulunursa onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Federal savcılar, “Mashinsky, diğer şeylerin yanı sıra, Celsius’un getiri sağlayan faaliyetlerinin güvenliğini, karlılığını, yüksek ödül oranlarının uzun vadeli sürdürülebilirliğini ve kripto varlıklarını şirkete yatırmakla ilgili riskleri yanlış tanıttı” ifadelerini kullandı.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından duyurulan uzlaşmaya göre şirket müşteri varlıklarını yönetme hakkına sahip olmayacak. Yapılan anlaşma gereği Celsius 4,7 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti. Şirket geçtiğimiz günlerde esk yatırım yöneticisi Jason Stone tarafından, projenin ponzi olduğu iddiasıyla dava edilmişti.

Eş zamanlı SEC yargılamaları Mashinsky ve Celsius’a karşıdır ve federal suçlamalar gibi Mashinsky’nin yatırımcıları yanılttığını ve Celsius’un borsa tokeni CEL’in fiyatını hileli bir şekilde manipüle ettiğini iddia ediyor.

SEC, Mashinsky ve şirketinin, Celsius’un riskli ticarete girmediğini ve şirketin gelirinin tamamını olmasa da çoğunu yatırımcılara ödediğini iddia ederek şirketin merkezi iş modelini ve yatırımcılara yönelik riskleri “yanlış tanıttığını öne sürdü.

GCM Yatırım Banner

Hem New York federal savcılarından alınan suçlama belgeleri hem de SEC’in şikayeti, Celsius’un borsa tokenini menkul kıymet olarak tanımlıyor. New York savcıları, bu yılın başında Mashinsky’yi, yatırımcılara karşı 20 milyar dolarlık bir dolandırıcılık düzenlemekle suçladı. Celsius geçen yıl kripto piyasasındaki çöküşün ortasında iflas başvurusunda bulunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.