Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Celsius Network’e Eski Yöneticisinden Dolandırıcılık Suçlaması

Kripto borç verme şirketi Celsius Network, durdurulan faaliyetlerinin ardından, dolandırıcılık yapmakla suçlanıyor.
Celsius Network’e Eski Yöneticisinden Dolandırıcılık Suçlaması
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası geçtiğimiz günlerde borç verme şirketi Celsius Network’ün faaliyetlerini durdurması ile sarsılmıştı. Şirket sıra dışı piyasa koşullarını neden göstererek, kullanıcıların para çekme işlemlerini askıya almıştı.

Son gelişme ise şirketin üzerinde kara bulutların dolaşmaya devam ettiğini gösteriyor. Şirket kendi dijital parası CEL’in fiyatın yapay olarak şişirmekle ve kullanıcıları dolandırmakla suçlanıyor.

Celsius’a Dava Açıldı

Celsius’un eski yatırım yöneticisi Jason Stone, projenin bir ponzi olduğunu öne sürdü ve dava şirket aleyhine dava açtı.

Celsius, müşterilere kriptolarını şirkete yatırdıklarında yüzde 19′a varan getiri sağladığı için bir banka gibi faaliyet gösteriyor. Şirket kriptoyu ödünç almak için yüksek bir faiz oranı ödemeye istekli başkalarına ödünç verir. Buradaki işlemler sırasında kendi komisyonunu alır.

Stone, kripto ticaret stratejilerinde uzmanlaşmış KeyFi adlı bir şirket kurdu. Dava, Celsius ve KeyFi’nin bir anlaşma yaptığını ve kripto para mevduatlarından elde edilen kârın bir payı karşılığında müşterilerin mevduatlarındaki milyarlarca doları yöneteceğini öne sürüyor.

GCM Yatırım Banner

Davaya göre, Celsius, Ağustos 2020′den itibaren Stone ve ekibine yüz milyonlarca dolarlık kripto varlık transfer etmeye başladı. Celsius, “0xb1” olarak adlandırılan Ethereum blok zincirinde bir cüzdan kurdu. Bu cüzdan, Stone’un dağıtacağı varlıkları gönderdiği yer olduğu iddia ediliyor.

Stone davada Celsius’a karşı bir takım iddialarda bulunarak, yöneticilerin belirli kripto varlıkların fiyat dalgalanmalarını, geri ödeme kabiliyetini etkilememesini sağlamak için yatırımcıları yanlış yönlendirmekle suçluyor.

CEL’in Fiyatı için Şişirme İddiası

Eski yönetici, Celsius’un temel muhasebeyi gerçekleştirememesinin müşteri fonlarını tehlikeye attığı birden çok olay olduğunu iddia ediyor. Bir başka iddia ise şirketin kripto para birimi CEL etrafında dönüyor. Celsius’un CEL’in fiyatını yapay olarak şişirmek için işlemlerde bulunduğu iddia ediliyor.

Stone ayrıca Celsius’un bir ponzi şeması yürüttüğünü öne sürdü. Stone, Celsius’tan Mart 2021′de ayrılmıştı. Davada, ayrılış sırasında Celsius’un bilançosunda 100 milyon ila 200 milyon dolar arasında bir boşluk olduğunu, ve bunun tam olarak açıklanamadığına yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.