Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çavuşoğlu’ndan Rest: Adaların Rövanşı Kıbrıs’ta Olacak

Türk-Yunan gerilimine Amerikan askeri araçların karışması üzerine Türkiye’den rövanşist bir hamle geldi. Çavuşoğlu, Kıbrıs’a takviye yapılacağını açıkladı.
Çavuşoğlu’ndan Rest: Adaların Rövanşı Kıbrıs’ta Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programı için gittiği Denizli’de Ak Parti il başkanlığında basın toplantısı gerçekleştirdi. Ekonomi ve dış siyaset konularına ilişkin değerlendirmeler yaptı.

Türkiye’nin Ege’de yaşadığı gerilimli günlerle ilgili konuşan Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Ege’de bulunan adaları uluslararası hukuka aykırı şekilde silahlandırdığını belirterek, “Biz de elimiz kolumuz bağlı kalmayız, gerekli tedbirleri alacağız” dedi.

Yunanistan’ın adalara konuşlandırdığı askeri araçların ABD’ye ait olmasına ilişkin yorum yapan Çavuşoğlu, “ABD, biliyorsunuz tarafsızlık politikasını bozarak son zamanlarda Yunanistan’ın lehine adımlar atıyor. Geçmişte denge politikası izliyordu” şeklinde ifadede bulundu.

Amerika’nın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yönelik silah ambargosunu bir yıllığına kaldırdığını hatırlatarak, “Dolayısıyla garantör ülke olarak biz de inşallah Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerekli takviyeleri yapacağız” dedi.

ABD’nin Yunanistan’a askeri yardımda bulunması üzerine Türkiye’nin alacağı tavırla ilgili Çavuşoğlu’nun ifadesi şu oldu:

GCM Yatırım Banner

“Gerek Ege’de gerekse Kıbrıs’ta biz de kendi çıkarlarımızı, güvenliğimizi korumak, tesis etmek için ve Kıbrıs Türkü’nün haklarını korumak için gerekli adımları kararlılıkla atacağız.”

“Enflasyonla Mücadele Sürüyor”

Ekonomi gündemi hakkında yorum yapan Dışişleri Bakanı, turizmden tarıma, sanayiden diplomasiye kadar her alanda görülen uyumun, ekonomiye yansımasının pozitif olduğunu ifade etti. Çavuşoğlu, uygulanan ekonomi modelinin faydalarını sıraladı.

Türkiye ekonomi modelinde istihdamla büyümenin hedeflendiğini söyleyerek, her ay azar azar da olsa işsizlik oranının düşüş kaydettiğini aktardı.

Vatandaşların üzerinde büyük baskı kuran hayat pahalılığı meselesine de değindi. Salgın ve savaş koşulları yüzünden küresel bir sorun haline gelen enflasyon ile mücadelenin sürdüğünü savundu. Dışişleri Bakanı’nın açıklaması şöyle:

“Bugün enflasyon dünyada bir gerçektir. Bu bizdeki yüksek enflasyon oranı için bir mazeret değildir. Biz doğruya doğru diyoruz. Enflasyon yüksekse, hayat pahalılığı varsa bunu da açık yüreklilikle söylüyoruz. En başta Sayın Cumhurbaşkanımız söylüyor. Tabii bununla ilgili tedbir almak, bir taraftan vatandaşlarımızı enflasyon karşısında ezdirmemek, orta ve uzun vadeli programlarla da enflasyonu düşürmek de bizim sorumluluğumuzdadır. En gelişmiş ülkelerde bile 40 yılın en yüksek enflasyonunu yaşarken bizi de etkileyen bu enflasyonu azaltmak ve ekonomimizi büyütmek için tedbirlerimizi alıyoruz.”

“Gelişmiş Ülkeler Dahil, Herkes Sorun Varsa ‘Türkiye Çözer’ Diyor”

Dünya üzerinde çatışmaların çoğunun Türkiye’nin yer aldığı bölgede yaşandığını söyleyen Çavuşoğlu, her coğrafyadan insanın yüzünü Türkiye’ye döndüğünü ifade etti.

Dışişleri Bakanı, Ukrayna tahılı ihtilafının çözümü için tahıl koridoru anlaşmasının İstanbul’da imzalanmasını dayanak göstererek şöyle konuştu:

“Eskiden mazlumlar yüzünü Türkiye’ye dönerdi. Şimdi dünyanın en gelişmiş ülkeleri de yüzünü Türkiye’ye dönüyor. Bir sorun varsa – bölgemizde çok sorun var, çatışmaların yüzde 60’ı bizim coğrafyamızda – artık herkes ‘Türkiye çözer, Recep Tayyip Erdoğan çözer’ diyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.