Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elpidophoros Türk Askerinin Kıbrıs’taki Varlığından Rahatsız

Amerika Başpiskoposu, Türk askerinin Kıbrıs’taki varlığını eleştirerek, birliklere derhal Ada’dan çekilme çağrısı yaptı. Rumların mücadelesinin süreceğini duyurdu.
Elpidophoros Türk Askerinin Kıbrıs’taki Varlığından Rahatsız
HABER GİRİŞ

Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidophoros, Türk-Yunan gerginliğinin yaşandığı günlerde gerilimi başka bir boyuta taşıyacak açıklamalarda bulundu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki (KKTC) Türk birliklerini eleştirdi.

Kıbrıs-Amerikan Örgütleri Federasyonu’nun yıllık Tanıklık Yemeği etkinliğinde konuşan Amerika Başpiskoposu, Türk birliklerinin Kıbrıs’taki varlığından rahatsız olduğuna yönelik açıklamalarda bulundu.

Barış için Ada’da bulunan Türk birliklerinin yer aldığı bölgeleri işgal altında olarak gören Elpidophoros, Türk askerlerinin derhal çekilmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıs’ın neredeyse yarısının yasadışı işgalle karşı karşıya olduğunu savunarak, bu işgalin son bulması çağrısında bulundu.

Elpidophoros, “Müreffeh bir Kıbrıs hedefimize ulaşana kadar mücadelemizi asla bırakmayacağız” dedi.

GCM Yatırım Banner

Bakırköylü Elpidophoros Daha Önce de Türkiye Aleyhtarlığı Yapmıştı

28 Kasım 1967’de İstanbul Bakırköy’de doğan Ioannis Lambriniadis, 22 Haziran 2019’da Amerika Rum Ortodoks Başpiskoposluğu Başpiskoposu oldu.

Rum Ortodoks Başpiskoposu’nun gelebileceği en yüksek makam olan İstanbul Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’nde geleceğin Başpiskoposu olarak gösterilse de Türkiye karşıtı söylemleriyle dikkat çekiyor.

Elpidophoros, İstanbul’da müze olarak kullanılan Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden endişe duyduğunu açıklamıştı.

Kıbrıs konusunda ise daha önce de Türkiye aleyhine tavır almış, Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a yönelik tutumunu saldırgan olarak tanımlamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.