Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cari Açık Düştü Ekonomistler ise Ekonomi Durdu Dedi

Merkez Bankası'nın bugün açıkladığı verilere ilişkin Ekonomist Eğilmez ve Soydan'dan dikkat çeken açıklamalar geldi. Detaylar haberin içerisinde;
Cari Açık Düştü Ekonomistler ise Ekonomi Durdu Dedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bu sabah açıkladığı Eylül ayı ödemeler dengesi gelişmelerine göre cari denge 1 milyar 876 milyon dolar fazla verdi. Mahfi Eğilmez ve Barış Soydan sosyal medya hesapları üzerinden konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası raporuna göre altın ve enerji hariç cari işlemler hesabında ise 7 milyar 118 milyon dolarlık fazla oluştu.

Türkiye’nin 12 aylık cari açığı 51,7 milyar dolara gerilemesine rağmen Ekonomist Mahfi Eğilmez, durumu “Büyümenin hız kestiğinin göstergesi” olarak nitelendirdi. Ekonomist Barış Soydan ise verileri “Türkiye ekonomisi durdu” olarak yorumladı.

“Faiz artırımları ve kredileri kısıtlayıcı önlemler sonrasında Türkiye ekonomisi durdu.” diyen Soydan, sanayi üretiminden sonra perakende satışların da Eylül’de aylık bazda daraldığına işaret etti.

Cari açığın 12 aylık olarak 51,7 milyar dolar olduğunu anımsatan Eğilmez ise bunun Orta Vadeli Program’da (OVP) öngörülen gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) yüzde 4,8’ine denk geldiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomist Eğilmez sosyal medyası üzerinden Türkiye’de cari açık ve talebin düştüğüne dikkat çekerek, “Büyüme hız kesiyor.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.