Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Canikli Kur Şoku ve Sermaye Kontrolü Endişelerine Açıklık Getirdi

Baskılanan döviz kurunun patlak vermesi ve bankacılık sektörüne yapılan müdahalelerin ardından AKP’li Canikli’den piyasada oluşan endişelere yönelik açıklama geldi.
Canikli Kur Şoku ve Sermaye Kontrolü Endişelerine Açıklık Getirdi
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ardından ekonomi gündemi üzerinden muhalefetin söylemlerini eleştiren ikinci isim AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli oldu. Doların bugün itibarıyla tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşmasının Millet İttifakı’nın çizdiği karamsar tabloda olduğu gibi bir boyut kazanmadığını savunan Canikli, “Yedili masanın kur şoku veya sermaye kontrolü gibi manipülatif yalanlarına kimse inanmıyor” çıkışında bulundu.

Muhalefet cephesinin ekonomi eleştirilerine yazılı açıklamayla cevap veren Canikli, iki seçim arasında sıkışan piyasaların negatif seviyede hareket etmesini Millet İttifakı’nın felaket tellallığı olarak gördü.

Türkiye ekonomisini kur şoku tehdidinin beklemediğini savunarak, “Türkiye ekonomisi 2022 yılında 350 milyar dolar döviz getirisi sağladı. Yıllık 350 milyar dolar döviz girdisi üreten bir ekonomide kur şoku yaşanır mı? Milli gelirinin yüzde 40’ı oranında döviz geliri elde edilen bir ekonomide kur şoku yaşanır mı? Elbette yaşanmaz. Nitekim yaşanmadı” diye ifade kullandı.

“Kur Şoku Yaşanmaz ve Sermaye Kontrolü Gelmez”

Kur şokunun yaşanmayacağı, sermaye kontrolünün de gelmeyeceği sözünün altını çizen Canikli, Merkez Bankası’nın seçim takvimi yaklaştıkça bankalara gönderdiği yazılı ve sözlü talimatları piyasa kontrolü olarak algılamadı.

Gelecek günlerde ekonomi yönetiminin sermaye kontrolünde bulunmayacağı sözünü vererek, şimdiye kadar sermaye transferinde hiçbir sınırlamaya gidilmediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

AKP Genel Başkan Yardımcısı, “2022 yılında döviz harcamaları ve döviz çıkışı açısından zor bir yıl olmasına rağmen kur şoku yaşanmadı ve sermaye kontrolü gelmedi. Bundan sonra da kur şoku yaşanmaz ve sermaye kontrolü gelmez” dedi.

“Türkiye Tam 46 Milyar Dolar Daha Fazla Ödeme Yapmak Zorunda Kaldı”

Ödemelere ilişkin Türkiye’nin zor durumda olmadığını söyleyen Canikli, son verilere göre Şubat 2023 döneminde 9 milyar dolara yakın gelen cari açığın dünya genelindeki enflasyon rakamlarıyla ilintili olduğu çıkarımını şöyle yaptı:

“Dünyadaki enerji krizi, enerji fiyatlarını adeta patlattı ve Türkiye tam 46 milyar dolar daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldı. 46 milyar dolarlık fazla ödeme, 2022 yılındaki cari açık rakamına eşittir. Türkiye ekonomisi bu döviz ödemelerini gecikmeden ve tereddüt etmeden yapabildi. Enerjiye erişimde hiçbir sorun yaşanmadı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.