Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cari Açık Şubat Ayında 9 Milyar Doların Altına Geriledi

Merkez Bankası beklenen ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Rapora göre cari denge Şubat 2023'te açık vermeyi sürdürdü. Detaylar haberde;
Cari Açık Şubat Ayında 9 Milyar Doların Altına Geriledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün Şubat 2023 dönemine ilişkin ödemeler dengesi raporu yayımlandı. Rapora göre Türkiye’nin cari dengesi açık vermeyi sürdürdü. Şubat ayında cari açık 8 milyar 783 milyon dolar oldu.

Merkez Bankası’nın Şubat raporunda, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 834 milyon dolar fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 10 milyar 401 milyon dolar seviyesinde görüldü.

TCMB’nin geçen ay açıkladığı verilerde Türkiye’nin cari dengesi Ocak ayında 9 milyar 849 milyon dolar olmuştu.

Hizmetler dengesi kaynaklı girişler 2 milyar 334 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Şubat döneminde hizmetler dengesinin kalem altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1 milyar 652 milyon dolar oldu.

Birincil gelir dengesi kalemi 815 milyon dolar net çıkış, ikincil gelir dengesi kalemi ise 99 milyon dolar net giriş kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Resmi Rezervlerinde Şubat’ta Net Azalış Kaydedildi

Portföy yatırımları Şubat ayında 240 milyon doları tutarında net giriş kaydetti. Alt kalemler incelendiğindeyse yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 185 milyon dolar net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 14 milyon dolar net alış yapıldı.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak, Şubat ayında bankalar 1 milyar 158 milyon dolar net kullanım yaptığı görüldü.

Diğer yatırımlar altında bakıldığındaysa yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 80 milyon dolar net azalış gösterdi.

Genel hükümet 222 milyon doları net geri ödeme, bankalar ve diğer sektörler ise sırasıyla 1 milyar 124 milyon dolar ve 338 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde Şubat ayında 4 milyar 677 milyon dolar net azalış kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.