Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cari Açık Ocak Ayında 10 Milyar Dolara Dayandı

Merkez Bankası verilerine göre cari denge Ocak ayında piyasa beklentilerine yakın düzeyde açık verdi. Detaylar haberde...
Cari Açık Ocak Ayında 10 Milyar Dolara Dayandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ocak 2023 dönemine ait ödemeler dengesi gelişmelerini açıkladı. Her ayın ortasında yayımlanan verilere göre Türkiye’nin cari dengesi açık vermeye devam etti. TCMB verilerine göre cari açık Ocak ayında 9 milyar 849 milyon dolar oldu.

Piyasaların beklentisi ise cari açığın 10 milyar dolara yükselmesiydi. Bu bakımdan beklentiye yakın bir rakam  gerçekleşti. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı 2 milyar 602 milyon dolar fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 12 milyar 431 milyon dolar oldu.

Cari açık Aralık ayında 5,9 milyar dolar olurken, on iki aylık cari açık 48 milyar 769 milyon dolarla son dokuz yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Söz konusu dönemde hizmetler dengesi kaynaklı girişler 3 milyar 164 milyon dolar olurken bunun 2 milyar 454 milyon dolarını seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler oluşturdu.

Net Hata Noksan Kalemi Çıkışı 119 Milyon Dolar

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TCMB

2022’nin Ocak ayında 2,6 milyar dolar net hata noksan kalemi girişi olurken, bu yılın aynı döneminde 119 milyon dolar net hata noksan çıkışı gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde portföy yatırımlarında 490 milyon dolar net giriş, doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişlerde 223 milyon dolar rakamları kaydedildi.

Genel hükümet yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili olarak 2 milyar 750 milyon dolar met kullanım, bankalar 690 milyon dolar, diğer sektörler ise 469 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 4 milyar 58 milyon dolar net artış kaydetti.

Genel hükümet yurt dışından sağlanan kredilerde 103 milyon dolar, bankalar 947 milyon dolar, diğer sektörler 548 milyon dolar net geri ödeme yaptı.

Ocak ayında resmi rezervler 9 milyar 341 milyon dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.