Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Nebati: Ekonomi Muhalefetin Anlattığı Kadar Kötü Değil

Ekonomideki gidişatın iyi olduğu çıkarımını yapan Bakan Nebati, muhalefetin halkı karamsarlığa sevk ettiği eleştirisini yaparak kendi ekonomi tablosunu paylaştı.
Nebati: Ekonomi Muhalefetin Anlattığı Kadar Kötü Değil
HABER GİRİŞ

Ekonomi ve siyaset gündemine ilişkin açıklamalarını Twitter hesabı üzerinden paylaşmaya devam eden Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugünkü paylaşımında gündemine muhalefeti aldı. Muhalefetin, Türkiye ekonomisi ile “Ben ekonomistim” diyen ve mevcut ekonomi politikalarında ısrarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a savaş açtığını savunan Nebati, Türkiye ekonomisinin içinden geçtiği süreci anlattı.

Ülkedeki yüksek enflasyon, cari açık, düşen rezervler, kredi risk primindeki (CDS) artış başta olmak üzere ekonomiyi zorlayan etmenlere değinmeyen Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden konuştu.

Tüm dünyayı sarsan pandemi sürecinde gelişmiş ekonomiler dahil çoğu ülkede küçülme yaşanırken, Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü hatırlattı.

Nebati, “Türkiye, 2021 yılında yüzde 11,4’lük güçlü büyümesinin ardından, Rusya-Ukrayna Savaşı’yla birlikte emtia fiyatlarının tüm dünyada fırladığı 2022 yılında yüzde 5,6’lık büyüme kaydetmeyi başarmış, bu performansıyla birçok ülkeye fark atmıştır” dedi.

Aynı Deprem Avrupa’da Olsaydı…

Çok sayıda ülkede istihdamın kısıtlandığını söyleyen Nebati, Türkiye’de işsizlik verilerinin düşüş gösterdiğini, “Uyguladığımız politikalar sayesinde, 2023 Mart ayında yıllık 1,5 milyon kişilik istihdam artışıyla toplam istihdamımız 31,5 milyon kişiye yükselmiştir” diyerek savundu.

GCM Yatırım Banner

6 Şubat tarihinde meydana gelen ve asrın felaketine dönüşen depremlerde bile sanayicilerin üretime devam ettiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Sanayi üretimimiz, 2023 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 artış kaydetmeyi başarmıştır. Sadece bu artış dahi, ekonomimizin ne denli sağlam bir temel üzerinde yükseldiğinin açık bir göstergesidir. Eğer aynı ölçekteki bu deprem felaketleri, herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşanmış olsaydı, bu başarıyı kaydetmeleri mümkün olabilir miydi?”

Bütçe Konusunda Kimsenin Şüphesi Olmasın

Tartışmalara konu olan bütçe meselesine de değinen Nebati, “2022 yılında son 20 yılın en iyi bütçe performanslarından birini elde etmeyi de başardık” diyerek, bütçe açığının söz konusu olmayacağı mesajını verdi.

Depremin ağır faturasının da uzun bir sürece yayılmayacağını taahhüt ederek, “Kimsenin şüphesi olmasın; özellikle depremden bir miktar olumsuz etkilenecek bütçe ve borçlanma başta olmak üzere kamu maliyesi göstergelerinin yine kısa bir süre içerisinde eski seviyelerine getireceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın