Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Yıl Halka Arz Olan Enerji Şirketinden Hisse Devir Anlaşması!

Bu yılın Ağustos ayında halka arz olan Tatlıpınar Enerji (TATEN), yüzde 30’luk hisse devrini içeren anlaşma imzaladı. Detaylar şöyle…
Bu Yıl Halka Arz Olan Enerji Şirketinden Hisse Devir Anlaşması!
HABER GİRİŞ

Borsada Ağustos ayından itibaren işlem görmeye başlayan Tatlıpınar Enerji (TATEN) tarafından yeni sözleşme duyurusu yapıldı. Anlaşma Tatlıpınar Enerji ile Ağaoğlu Yenilenebilir Enerji Yatırım Holding arasındaki hisse devrini içeriyor. Ağaoğlu Yenilenebilir Enerji Yatırım Holding, yönetim imtiyazı sahibi olduğu hisseler de dâhil yüzde 30 hissesini Tatlıpınar Enerji’ye devredecek.

Ağaoğlu Yenilenebilir Enerji Yalova, Bursa ve Amasya’da işletmede olan 89,90 MW kapasiteye sahip iki rüzgâr ve bir hidroelektrik olmak üzere üç enerji santralini bünyesinde bulunduran ve mevcut kapasite artırımı yatırımları sonunda toplam kapasitesini 121 MW’a ulaştırmayı hedefliyor. Anlaşma sonrası şirketin yönetiminde söz sahibi olduğu kurulu gücün 349,1 MW’a ulaşması bekleniyor.

Sözleşmeye ilişkin açıklamada bulunan Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su ve Tatlıpınar Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kutluğ, “Tatlıpınar Enerji’nin halka arzından bu yana verdiğimiz sözün de ötesine geçerek ortak satışından yine şirkete aktardığımız kaynağı yenilenebilir enerji alanında yatırıma dönüştürebilmek ve Tatlıpınar Enerji’yi grubumuzun çatı yenilenebilir enerji şirketi haline getirebilmemiz açısından çok önemli bir satın almayı gerçekleştirmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

TATEN günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

TATEN koduyla işlem gören şirketin 21 Aralık Cuma günü itibarıyla BIST 100 endeksine girdiğini hatırlatan Kutluğ, dalgalanmalara karşı yatırımcıyı rahatlatabilmek adına da bir likidite programı açıkladıklarını söyledi. Gelecek yıl şirketi sürdürülebilirlik endeksine sokmayı hedeflediklerini ve bu konuda çalışmalara başladıklarını sözlerine ekledi.

TATEN bu yıl halka arz olduktan sonra yüzde 200’den fazla artışla 85 TL’ye kadar çıktı. Sonrasında borsada düşüş dönemine girilmesi ile beraber hisse senedinin fiyatı 27 TL’ye kadar geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.