Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Otomotiv Hissesi 1477 TL Olacak! Sektör için Dev Rapor

Halk Yatırım bugün otomotiv sektörü için bir değerlendirme yayımlarken, bir şirketin hedef fiyatını yükseltti. Diğer 2'sini ise düşürdü. İşte detaylar;
Bu Otomotiv Hissesi 1477 TL Olacak! Sektör için Dev Rapor
HABER GİRİŞ

Halk Yatırım bugün otomotiv sektörü için büyük bir araştırma raporu yayımladı. Raporda sektörde risklere karşı pazar dengesini kuranların ön planda kalacağını söyledi. Türkiye otomotiv sektörünün 2023 yılında yüzde 57 artışla 1.232 milyon satış adedi ile güçlü hacim büyümesi kaydettiğini belirtti.

Halk Yatırım uzmanları 2023 yılının ilk yarısında araçların bir yatırım aracı olarak görülmesinin, çip krizinin çözülmesinin ve ertelenmiş talep sayesinde güçlü performans kaydedildiğine dikkat çekti. 2024 yılına ise güçlü satış büyümesiyle başlangıç yapılmasını sektör için olumlu değerlendirdiklerini ifade ettiler.

Buna karşın “enflasyonla mücadele ve mali disiplin çerçevesinde ekonomi yönetimi tarafından uygulanan para ve maliye politikalarının, gecikmeli etkileriyle de birlikte perakende talebi tarafında baskı oluşturabileceğini” düşündüklerini söylediler.

Otomotiv sektörünün önümüzdeki dönemde performansının nasıl olacağına da ışık tuttular. Buna göre; “Araç bulunabilirliğine yönelik risklerin azalmasıyla otomotiv şirketlerinin sahip olduğu fiyatlama avantajının normalleşme eğilimi sergileyeceğini düşünüyoruz. Aynı zamanda şirketlerin sahip olduğu pazar hakimiyetlerinin öneminin artacağı ve ihracatçı şirketlerin sahip olduğu döviz bazlı kontratların sunmuş olduğu doğal hedge imkanının olası talep değişimlerine karşı daha korunaklı kalabileceklerini öngörüyoruz,” ifadelerini kullandılar.

Halk Yatırım bu öngörüleri kapsamında Ford Otosan’ın öne çıkabilecek tek şirket olduğunu düşünüyor. Ford Otomotiv’in yüksek ihracat payı ve döviz bazlı gelir yapısı sayesinde yurt içi pazarın daralmasından en az etkilenecek şirket olduğunu belirttiler. Bu nedenle FROTO’nun 2024 yılında diğer otomotiv şirketlerinden ayrışabileceğine dikkat çektiler.

GCM Yatırım Banner
Araştırma uzmanları FROTO için 12 aylık hedef fiyatı 1205 liradan 1477 liraya yükseltti.
FROTO Hisse Fiyatı - 22.02.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Tüm otomotiv şirketlerinde AL tavsiyesini sürdüren Halk Yatırım Tofaş Türk (TOASO) için 12 aylık hedef fiyatı 365,80 liradan 361,80 liraya çekti. Doğuş Oto (DOAS) için de hedef fiyat 372,70 liradan 362,10 liraya indirildi.

Ford Otosan’ın yurt içi ve yurt dışı pazar konumlamasının desteğinde güçlü finansallar açıkladığını belirten Halk Yatırım, yüzde 50 getiri potansiyeline işaret ediyor. Hisseler TSİ 17:10 sularında yüzde 3,97 yükselişle 1021 lirada seyrediyor. Hisseler bugün 1025 lira ile tüm zamanların zirvesine ulaştı.

Ford Oto hisseleri 2024 yılının başında güçlü bir yükseliş ivmesi kazandı. Temmuz 2023 sonunda 953,17 lira ile zirve gören hisseler, daha sonra gerileme göstermişti. 2024 itibarıyla yeni bir yükseliş ivmesi kazanan hisseler, 1025 lira barajına ulaşmış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın