Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BTC’deki Yükselişle Yatırımcı Duyarlılığı Açgözlülüğe Döndü

Bitcoin'in 26 bin dolar seviyesini gördüğü gün içinde Bitcoin yatırımcı duyarlılığı açgözlülüğe döndü. Detaylar haberde;
BTC’deki Yükselişle Yatırımcı Duyarlılığı Açgözlülüğe Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD enflasyon verilerinin duyurulmasının ardından birkaç gündür devam eden yükselişini hızlandıran Bitcoin’de korku ve açgözlülük endeksinde değişiklikler gözlemlendi. Peki, pazardaki mevcut durum, yatırımcıların duygularını nasıl etkiledi?

Veriler, fiyatının keskin bir şekilde yükselmesiyle Bitcoin piyasa duyarlılığının yeniden açgözlülüğe dönüştüğünü gösteriyor.

BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi Bir Kez Daha Açgözlülüğe İşaret Ediyor

Korku ve açgözlülük endeksi, Alternative tarafından oluşturulan ve Bitcoin ile daha geniş kripto para piyasasındaki tüccarlar arasındaki genel duygu hakkında bilgi veren bir göstergedir. Gösterge, bu duyguyu sıfırdan yüze kadar sayısal bir ölçek kullanarak ölçmektedir.

54’ün üzerinde yer alan tüm değerler yatırımcıların açgözlü olduğunu, 46’nın altındaki değerler ise piyasada korku havasının hakim olduğunu göstermektedir.

Bu duyguların yanı sıra, aşırı korku (25’in altında gerçekleşir) ve aşırı açgözlülük (75’in üzerinde) olarak adlandırılan iki uç değer vardır. Tarihsel olarak, bu bölgeler BTC’nin fiyatı için önemli olmuştur, çünkü döngüsel dipler ve tepeler genellikle piyasa bu duyguları elinde tuttuğunda şekillenmiştir.

GCM Yatırım Banner

Bu nedenle, bazı tüccarlar alım yapmak için en iyi zamanların piyasanın aşırı korku gösterdiği, en iyi satış fırsatlarının ise aşırı açgözlülük olduğu zamanlar olduğunu düşünmektedir. Warren Buffet’ın “Başkaları açgözlü olduğunda kork ve diğerleri korktuğunda açgözlü ol” sözü de bunu destekleyen bir örnektir.

Endekste Son Durum

Bitcoin korku ve açgözlülük endeksi tablosunun şu an için görünümü aşağıdaki şekilde:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Alternative.me

Grafiğin gösterdiği gibi, korku ve açgözlülük endeksi şu anda 56 değerine sahip. Bu durum, BTC ve daha geniş kripto para piyasası duyarlılığının açgözlülük bölgesine yeni adım attığı anlamına gelmekte.

Ancak, yalnızca birkaç gün önce, yatırımcı zihniyeti kesin bir şekilde korku bölgesinin içindeydi. Aşağıdaki grafik, göstergenin değerinin son zamanlarda nasıl değiştiğini göstermektedir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Alternative.me

Grafik, bu ralli Ocak ayında ilk başladığında Bitcoin korku ve açgözlülük endeksinin korku bölgesinin dışına çıktığını gösteriyor. O zamandan beri, değerler açgözlülük ve tarafsız bölgeler arasında birkaç ay boyunca dalgalandı.

BTC yakın zaman önceki korku bölgesinden hızla çıktı ve piyasa, son iki gün içinde toparlanırken gösterge de yükseldi. Gün içinde BTC fiyatının fırlaması sayesinde açgözlülüğe yönelik duygu iyileşti.

Yatırımcıların önümüzdeki günlerde daha iyimser olmaya devam edip etmeyeceği veya hissiyatın daha önceki ralli sırasında olduğu gibi bir kez daha durgunlaşıp durmayacağı henüz belli değil.

Bitcoin, haber yazımı esnasında 24.600 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.