Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Boykotlar İşe Yarıyor mu? Dev Firmalardan Açıklama Geldi

Nestle Üst Yöneticisi Mark Schneider, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlamasından sonra Batılı markalara yönelik tereddütlerin arttığını belirtti.
Boykotlar İşe Yarıyor mu? Dev Firmalardan Açıklama Geldi
HABER GİRİŞ

İsrail-Filistin arasındaki çatışmalar, son dönemde tüm dünya tarafından yakından takip edilen konular arasında başı çekti. İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları, pek çok ülkede oldukça etkili protestolara ve boykotlara neden oldu. Son verilere göre Filistin’de can kaybı 30 bine yaklaştı.

7 Ekim 2023 tarihinde başlayan çatışmalar, zamanla farklı bir boyut alarak sivillere yönelik büyük bir yıkıma dönüştü. Bu süreçte özellikle İsrail ile bağlantısı olduğu düşünülen birçok firma için boykotlar uygulandı. Söz konusu boykotların ve protestoların işe yarayıp yaramadığı ise sıklıkla tartışılan konular arasında yer alıyor. Dünyanın önde gelen şirketlerinden bazıları, konuyla ilgili tespitlerini paylaştı.

Nestle

Nestle Üst Yöneticisi (CEO) Mark Schneider, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının başlamasından bu yana Orta Doğu’daki tüketicilerin Batılı markalara “tereddüt” ile baktığını belirtti.

Söz konusu tereddütlerin özellikle şirketlerine hedef almadığını düşündüğünü söyleyen Schneider, 2024 yılında işlerin nasıl gideceğine bakacaklarını aktardı.

Nestle’nin satışları önceki yıla göre yüzde 1,5 düşerek 93 milyar İsviçre frangına geriledi. Beklentiler 93,68 milyar İsviçre frangı seviyesindeydi.

GCM Yatırım Banner

Dünya Devleri Olumsuz Etkilendi

McDonald’s, 2023’ün son çeyreğine yönelik bilançosunda satışların bölgedeki tansiyondan etkilendiğini belirtmişti.

Starbucks yöneticileri Gazze’deki savaşın bölgedeki mağazalarında müşteri trafiği ve satışlar üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu açıklamıştı.

KFC, Pizza Hut ve Taco Bell restoranlarının sahibi Yum! Brands’ın geliri 2023’ün son çeyreğinde beklenti altında kaldı. Söz konusu dönemde KFC’nin satışları Orta Doğu’da yüzde 5, Pizza Hut’ın satışları ise yüzde 3 geriledi.

Birleşik Krallık merkezli tüketim malları şirketi Unilever’in Endonezya’daki satışları, boykotun etkisiyle dördüncü çeyrekte düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.