Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borusan Holding Geçen Yıl 106 Milyar TL Ciro Elde Etti

Borusan Holding, 2022'deki cirosunu açıklayarak, 2025'e kadar yapacakları yatırım planını açıkladı. Detaylar haberde...
Borusan Holding Geçen Yıl 106 Milyar TL Ciro Elde Etti
HABER GİRİŞ

Türkiye ve dünya çapında çelik, distribütörlük, enerji ve lojistik alanlarında faaliyet gösteren Borusan Holding, 2022 yılı sonuçlarını, stratejisini ve gelecek dönem yatırım planlarını açıkladı.

Borusan, geçen yıl cirosunun 106 milyar TL’ye ve FAVÖK’ünün ise 14 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. Konuya dair konuşan Borusan Grup Üst Yöneticisi (CEO) Erkan Kafadar, geçen yılın büyüme odaklı bir yıl olduğunu kaydetti.

Borusan 2025’e Kadar 39 Milyar TL’lik Yatırım Planlıyor

Kafadar, şirket olarak 2025’e kadar 39 milyar TL tutarında bir yatırım planı olduklarını bildirdi. Önceliğin kârlı büyümek olduğunu belirtti.

Şirketin faaliyet gösterdiği iş alanlarına bakıldığında 2025’e kadar üretime 23,1 milyar TL, enerji sektörüne 5,9 milyar TL, lojistik sektörüne 2,8 milyar TL, makine ve güç sistemlerine 2,3 milyar TL ve otomotive 4,9 milyar TL yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Borusan, grup şirketleri ile yaptığı yatırımlarla büyümeyi sürdürürken Borusan Mannesmann, 162 milyon dolarlık işlem ile Berg Pipe satın alımını gerçekleştirdi. Şirket ABD’deki tesisinin sayısını 4’e çıkararak ülkede toplam üretim kapasitesini 1 milyon tona, cirosunu ise yaklaşık 1 milyar dolara ulaştıracak.

GCM Yatırım Banner

Şirket Romanya’da 15 Milyon Euroluk Yatırım Gerçekleştirecek

Borusan Mannesmann, Romanya’da yaklaşık 15 milyon euroluk yatırım ile tesis kurmaya hazırlanıyor. Şirket, bunların yanında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan elektrikli araç Şarj Ağı İşletmeci lisansını alarak hızlı şarj ağı kurma çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Borusan, bu yıl dijital alanda 1,3 milyar TL yatırım planlıyor. Ayrıca sürdürülebilirlik çalışmaları için 2,2 milyar TL yeşil finansman sağlıyor.

Bu gelişmelerin öncesinde Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Hollanda Kalkınma Bankası (FMO) ile Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.’ye yenilenebilir enerjide daha fazla büyümesi ve şirketin bilançosunu desteklemek için kredi sağlayacağını açıklamıştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.