Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsanın İtici Gücü Yabancılar Bu Kez Aldı mı Sattı mı?

Borsa İstanbul’da yön tayini konusunda oldukça önemli olan yabancı yatırımcılarla ilgili veriler açıklandı. Menkul kıymet istatistikleri neyi gösteriyor?
Borsanın İtici Gücü Yabancılar Bu Kez Aldı mı Sattı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yabancılar 30 Ekim – 3 Kasım haftasında 85,7 milyon dolarlık hisse senedi, 27,2 milyon dolarlık DİBS kesin alımı gerçekleştirmişti. Borsa İstanbul’da 8000 puana ulaşma çabası devam ederken yabancı yatırımcıların alımı oldukça sınırlı oldu.

Yurt dışında yerleşik kişiler 10 Kasım haftasında 7,3 milyon dolarlık hisse senedi alımı yaptı.

Borsanın İtici Gücü Yabancılar Bu Kez Aldı mı Sattı mı?Kaynak: TCMB

Son verilerle birlikte yabancıların hisse senedi stoku 29,1 milyar dolar seviyesinde oldu. Aynı dönemde yabancıların devlet içi borçlanma senetlerinde (DİBS) de alıcılı pozisyon görüldü. DİBS kesin alım 131 milyon dolar düzeyinde oldu.

Borsa İstanbul’da 3 Ekim’den bu yana aşağı yönlü hareketlilikler görülüyor. Endeksteki değer kayıpları sınırlı yükselişlerin önüne geçerek BIST 100 endeksinin belirli bir puan aralığında sıkıştığını gösteriyor. Ekim’in başında 8562 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan endeks, 8000 puan altında kalmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Borsa İstanbul’da yukarı yönlü hareketliliklerin istikrarlı ve kayda değer şekilde gerçekleşebilmesi için yabancı yatırımcı girişinin şart olduğu vurgulanıyor. Uzmanlar, Borsa İstanbul’da işlem yapan yerli yatırımcıların çok büyük çoğunluğunun portföyünün küçük olduğunu belirtiyor. Dolayısıyla bu yatırımcıların borsanın yukarı yönlü tırmanması için yeterli olmadığı, yeni zirvelere ulaşılabilmesi için yabancı yatırımcıların alım yapması gerektiği kaydediliyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Tacirler Yatırım Araştırma Direktörü Kadirhan Öztürk, Borsa İstanbul’da büyük bir hikaye olmadığı için yabancı yatırımcının beklenmediğini söylemişti. Borsa İstanbul, düşük risk iştahı ve işlem hacmiyle ayakta kalmaya çalışırken neredeyse her gün birçok şirket için pozitif raporlar paylaşılıyor ve hedef fiyatlar güncelleniyor. Uzmanlar, Borsa İstanbul’daki ana trendin hala yukarı yönlü olduğunu vurguluyor.

Son 3 Ayda Yabancılar Ne Yaptı?

Borsa İstanbul, 13 Kasım tarihinde yabancı yatırımcıların yaptığı işlemlere yönelik verileri paylaşmıştı. Yabancılar Borsa İstanbul’da Ekim ile birlikte üst üste üç ayda net satış pozisyonunda yer aldı.

3 Ekim’e kadar rekordan rekora koşan Borsa İstanbul, Ekim’de başlayan sert satışlarla birlikte yükseliş motivasyonunu da kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın