Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Şirket Enerji Yatırımını Duyurdu: Hisse Tavan Oldu!

Kontrolmatik Teknoloji bünyesinde bulunan Progressiva ile Çinli Harbin Electric International Company Tekirdağ'da yeni enerji yatırımları için anlaşma imzaladı.
Borsadaki Şirket Enerji Yatırımını Duyurdu: Hisse Tavan Oldu!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kontrolmatik Teknoloji çatısı altında faaliyet gösteren Progressiva firması ile Çinli Harbin Electric International Company (HEI), Tekirdağ’da 1 gigavatsaat kapasiteli enerji depolama tesisi ve 250 megavat kapasiteli rüzgar enerjisi santrali (RES) kurmak için anlaşma imzaladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na gönderilen açıklamaya göre proje için 300 milyon dolarlık finansman HEI aracılığı ile Çin’den sağlanacak. Projede, Progresiva yatırımcı, HEI, EPC ana yüklenicisi, Pomega, depolama sistemleri alt yüklenicisi ve Kontrolmatik ise elektrik ve inşaat alt yüklenicisi olarak görev alacak.

Projenin 2027’de geçici kabul aşamasına gelmesi bekleniyor. Duyuruya göre projenin, 1 gigavatsaatlik depolama tesisinin 2025’te devreye alınması planlanıyor. Çorlu 250 megavat kapasiteli RES projesinin ise 50 adet 5 megavat güçteki türbinden oluşacağı aktarıldı.

Kontrolmatik Yönetim Kurulu Başkanı Sami Aslanhan, Türkiye adına böyle bir projeyi hayata geçirecek olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Türkiye’nin enerji üretimi ve enerji ihracatı konularındaki büyük potansiyeline katkı sağladıklarını vurgulayan Aslanhan, ulusal karbon emisyonu azaltma hedeflerine daha hızlı ulaşma konusunda da önemli bir adım attıklarını kaydetti.

GCM Yatırım Banner
KONTR hisse grafiği
Kaynak: Paratic Piyasalar

HEI Baş Temsilcisi Pang Sheng ise Türkiye’de bugüne kadar birçok projenin hayata geçmesine katkıda bulunduklarını, Türk hükümeti yeni enerji sektörünün gelişimini teşvik ettiklerini söyledi. Yeni enerji ve enerji depolamaya yönelik pazar alanının çok büyük olduğuna dikkat çekti.

İmzalanan anlaşma Kontrolmatik Teknoloji (KONTR) hisselerinde güçlü bir yükselişi beraberinde getirdi. Hisse senedi günlük kazancını yüzde 10’a taşıdı Tavan fiyattan işlem gören hisse senedinin değeri 291,75 TL’ye ulaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın