Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsadaki Bu 42 Şirket Verileriyle Göz Dolduruyor!

Yatırımcıların tanıdığı isimlerden biri olan Zeynep Aktaş, borsada satış, kar ve esas faaliyet karlılıklarını artıran ve sağladığı getiriyle öne çıkan şirketleri paylaştı. İşte detaylar;
Borsadaki Bu 42 Şirket Verileriyle Göz Dolduruyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin birçoğu 2023 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Bazı şirketler yüksek enflasyonla satışlarını, net karını, özkaynaklarını ve varlıklarını artırarak güçlü bir tablo göstermeyi başardı.

Ekonomim yazarlarından Zeynep Aktaş, 3 kriterle büyüyen 42 şirketi yatırımcılarla paylaştı. BIST 100 ve BIST Tüm-100 endekslerinde yer alan şirketlerin dörtte birinin üç önemli büyüme kriterinde öne çıktığını belirtti.

BIST 100’deki 21 şirketin ve BIST Tüm-100’deki 35 şirketin finansal başarılarıyla dikkat çektiğini, toplamda 42 şirketin performansıyla öne çıktığını aktardı.

Borsadaki Bu 42 Şirket Verileriyle Göz Dolduruyor!Kaynak: Zeynep Aktaş

BIST 100’de yer alan 21 şirketin satışlarının 2023’te yıllık bazda ortalama yüzde 31 arttığını, net kar büyümelerinin yüzde 344 seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Türk Hava Yolları’nın (THYAO) yüzde 417,45 milyar TL piyasa değeri ile dikkat çektiğini, şirketin satışlarını yüzde 62 artırdığını kaydetti.

Ford Otosan (FROTO), Türk Hava Yolları (THYAO), Aselsan (ASELS), Turkcell (TCELL), Coca Cola İçecek (CCOLA) gibi şirketlerin büyümeleriyle dikkat çektiğini ve yıllık bazda yüzde 100’ün üzerinde getiri sağladığını açıkladı.

Zeynep Aktaş, listedeki şirketlerin kar kabiliyetlerini artırdığını, maliyetlerini kısıp faaliyet giderlerini azaltma yönüne giderek gelir artışından daha yüksek kar sağladığını belirtti.

Enflasyon muhasebesine dikkat çeken uzman, büyümelerin oldukça sınırlı kaldığını ifade etti. Pazar daralmasının devam etmesi halinde bu durumun şirketlerin bilançosuna yansıyacağını, sınırlı büyüme koşullarında karlılıklarını artırmayı başaran şirketlerin uzun vadede yatırımcısına kazandırmayı sürdüreceğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.