Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yeni Kapanış Rekoru 7737! Uzmanların Beklentisi Ne?

Gün içinde gördüğü en yüksek seviyeyi 7868 puana kadar çıkaran BIST 100, bu noktadan gelen kar satışlarıyla gerilese de kapanış rekoru kırmayı başardı.
Borsada Yeni Kapanış Rekoru 7737! Uzmanların Beklentisi Ne?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyondan kaçan yatırımcılar soluğu Borsa İstanbul’da almaya devam ediyor. Seçimden sonraki süreçte yeni ekonomi yönetiminin attığı adımlar ve yabancı kuruluşlardan Türkiye’ye yönelik hazırlanan iyimser raporlar pozitif beklentilerin artmasını sağladı. BIST 100 endeksi haftanın ilk günü kapanışını yüzde 0,3 artışla 7737 puandan yaptı.

Geçtiğimiz hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından hazırlanan raporda Türkiye’deki ekonomi yönetiminin attığı adımların kredi görünümü açısından olumlu olduğu belirtilmişti. İngiltere’nin en büyük bankalarından olan Barclays ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerinde artışın devam etmesinin beklendiğini duyurmuştu. Söz konusu raporların yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’a bakış açısını olumlu yönde etkileyeceği düşünülüyor.

Borsada Yeni Kapanış Rekoru 7737! Uzmanların Beklentisi Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

Geçtiğimiz hafta Cuma günü kapanışını 7714 puandan gerçekleştiren BIST 100 endeksi gün içinde 7868 puana kadar yükseldi. Fakat bu noktadan gelen satışlar endeksin bir miktar gerilemesine neden oldu. BIST 100, kapanışını 0,3 artışla 7737 puandan yaptı ve en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Gün içinde ulaşılan 7868 puan ise görülen en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti.

Endeks bir önceki kapanışa göre 23 puan artarken toplam işlem hacmi 169,4 milyar TL seviyesinde oldu. BIST 100, haftalık yüzde 4,5, aylık yüzde 20, 52 haftalık süreçte ise yüzde 170 oranında yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Analistler endekste 7800 ve 7900 seviyelerinin direnç, 7700 ve 7600 puanın destek olduğunu ifade ediyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 5,3 ile inşaat olurken en çok kaybettiren yüzde 2 ile finansal kiralama oldu. İnşaat endeksini yüzde 3,5 ile metal ana ve yüzde 2,6 ile elektrik takip etti.

En Çok İşlem Gören Hisselerde Günlük Değişim

Astor Enerji (ASTOR) yüzde 8,2 artışla 140 TL

Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) yüzde 3,7 artışla 42,5 TL

Türk Hava Yolları (THYAO) yüzde 1,6 düşüşle 261,4 TL

TÜpraş (TUPRS) günlük yüzde 3,6 artışla 115 TL

Petkim (PETKM) günlük yüzde 0,4 artışla 19 TL

Kardemir (KRDMD) yüzde 6,2 artışla 25 TL

Türkiye İş Bankası C Grubu (ISCTR) yüzde 1,6 düşüşle 17 TL

Akbank (AKBNK) yüzde 2,2 düşüşle 30,2 TL

Yapıkredi (YKBNK) yüzde 0,5 artışla 15,8 TL

Kontrolmatik Teknoloji (KONTR) yüzde 5,8 artışla 289,5 TL

Uzmanlardan Kritik Değerlendirme

Ekonomim’de bir araya gelen Ekonomist Ali Ağaoğlu ve gazeteci Hakan Güldağ, Borsa İstanbul’daki gidişatı masaya yatırdı. Ağaoğlu, Moody’s tarafından paylaşılan raporda Türkiye için “Sizde bir çaba var. Ben de izliyorum. Doğru işler yaparsanız notunuzu artırma yoluna girerim” şeklinde anlamların yer aldığını belirtti.

Not açısından Türkiye’nin yatırım yapılır seviyeye çıkmasının şu an yapılan işlerle mümkün görünmediğini, Moody’s’in şu anda ancak görünümü iyileştirmesinin beklenebileceğini söyledi.

“Borsa Yükselmeye Devam Edebilir”

Gazeteci Güldağ ise Merkez Bankası atamalarının ve kullanılan ifadelerin Ortodoks politikalara yaklaşılacağı izlenimi oluşturduğunu paylaştı. Seçim öncesi kaybedilen Merkez Bankası rezervlerinin yarısından fazlasının geri kazanıldığını, borsanın da yıl başından bu yana kayıplarının büyük kısmını geri aldığını dile getirdi.

Borsa İstanbul’un hükümetin kurulmasından bu yana epey olumlu gittiğini, MSCI Türkiye raporuna göre Borsa İstanbul’un dünya borsalarına göre yüzde 15 daha yukarda olduğunu aktardı. Borsada rekorların geldiğini, borsaya bilinçli bir yöneltme harekatının göründüğünü belirtti. Yılın kalanında enflasyonun yüksek seyredeceğinin belli olduğunu vurguladı ve dolara gidileceğine borsaya gidilsin denildiğini aktardı.

Enflasyonla mücadele geciktikçe ve kredi notuyla ilgili olumlu sinyallerin gelmesiyle borsanın yükseleceğini açıkladı.

“Borsa Rakipsiz Değil”

Güldağ, borsanın rakipsiz olmadığını kur korumalı mevduatın (KKM) da ciddi getiri sağladığını ifade etti. Bir arkadaşının KKM’ye 400 bin TL yatırıp 138 bin TL para aldığını dile getirdi.

Ağaoğlu da KKM’nin ciddi bir müptelalık haline geldiğini ve ondan vazgeçmenin zorlaştığını söyledi. Fakat bunun kamuya ciddi maliyeti olduğunu, Merkez Bankası’nın ciddi kur zararı açıklayabileceğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.