Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Barclays’tan İyimser Türkiye Raporu: Döviz Rezervi Artacak

İngiliz bankası olan Barclays hazırladığı raporda Türkiye’de döviz rezerv artışının süreceğini duyurdu. İşte detaylar;
Barclays’tan İyimser Türkiye Raporu: Döviz Rezervi Artacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Seçimden sonra yeni ekonomi yönetimi ile Türkiye’nin ekonomi alanında attığı adımlar kredi derecelendirme kuruluşlarının ve finans şirketlerinin dikkatini çekmeye devam ediyor. İngiltere’nin en büyük bankalarından biri olan Barclays, Türkiye için bir rapor yayımladı.

Raporda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) döviz rezervlerinde artışın devam etmesinin beklendiği vurgulandı.

Ağustos’un ortasından 2024 ılına kadar yabancı para cinsinden rezervlerde 17 milyar dolarlık ek bir iyileşme tahmin edildiği aktarıldı. Barclays, TCMB’nin brüt rezervlerinin seçimlerden bu yana 17 milyar dolar artırdığını belirtti. 2023’ün geri kalanında mevsimselliğin tersine dönmesiyle trendin yavaşlayarak 2 milyar dolar daha artabileceğini paylaştı.

Banka, Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile yatırım alanında kurduğu temaslara dikkat çekerek bunların finansal akışlarının beklenilen seviyede gelmesi durumunda döviz rezervlerindeki iyileşmenin daha büyük olacağını savundu.

10 Ağustos’ta kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türkiye’de kendini gösteren Ortodoks politikaların kredi notunu artırabileceğini açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner

Son verilerle birlikte TCMB’nin rezervlerinde yukarı yönlü eğilim serisi 8. haftaya kadar çıkmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın