Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Merkez Bankası Rezervleri Artış Serisini Sekizinci Haftaya Taşıdı

TCMB tarafından haftalık olarak açıklanan para ve banka istatistiklerine göre net rezervler 4 Ağustos haftasında 15,7 milyar dolara çıktı. İşte detaylar;
Merkez Bankası Rezervleri Artış Serisini Sekizinci Haftaya Taşıdı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık olarak yayımladığı para ve banka istatistikleri raporuna göre 4 Ağustos itibarıyla brüt döviz rezervleri 1 milyar 880 milyon dolar artışla 74 milyar 229 milyon dolara çıktı.

Merkez Bankası’nın geçen hafta açıkladığı 28 Temmuz ile biten haftada brüt döviz rezervleri 72 milyar 349 milyon dolar seviyesinde kaydedilmişti.

TCMB’nin haftalık verileri incelendiğinde net rezervlerin 10,9 milyar dolardan 15,7 milyar dolara yükseldiği görüldü.

Yükseliş eğiliminde 8’nci haftasını tamamlanan Merkez Bankası’nın toplam rezervi 4 Ağustos haftasında bir önceki haftaya göre 1 milyar 817 milyon dolar artışla 115 milyar 591 milyon dolara çıktı.

Maliye Bakanlığı görevine Mehmet Şimşek’in seçilmesinin ardından değişen ekonomi politikasının yansımaları son iki aydaki toplam rezervlerin 17,1 milyar dolarlık artış kaydetmesiyle görülüyor. 28 Temmuz ile biten haftada TCMB’nin toplam rezervi 113 milyar 774 milyon dolar seviyesindeydi.

GCM Yatırım Banner

4 Ağustos ile biten haftada altın rezervleri ise 63 milyon dolar azalarak 41 milyar 425 milyon dolardan, 41 milyar 362 milyon dolara geriledi.

Bu hafta altına ithalatına getirilen ek mali yükümlülükler ve rafinerilerin altın basımı için çizilen asgari sınırınsa rezervleri yukarı yönlü etkilemesi bekleniyor.

Bir önceki haftanın swap hariç net rezervi ise eksi 50,6 milyar dolarlık seviyesinden 4 Ağustos haftasında 49,1 milyar dolar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.