Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mücevher İthalatına Yüzde 20 Ek Yükümlülük Getirildi

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre altın ithalatına yüzde 20 ek mali yükümlülük uygulanacak. Detaylar haberde...
Mücevher İthalatına Yüzde 20 Ek Yükümlülük Getirildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Bazı Ürünlerin İthalatında Ek Mali Yükümlülük Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre bazı mücevher ve kuyum ürünlerinin ithalatına ek mali yükümlülük getirildi.

Açıklamada, söz konusu kararın yürürlüğe konulmasına, 1567 sayılı Kanunun 1’inci, 474 sayılı Kanunun 2’nci, 3283 sayılı Kanun’un 2’nci, 4458 sayılı Kanun’un 16’ıncı, 22’nci ve 55’inci maddeleri ile 2976 sayılı Kanun ve 4067 sayılı Kanun gereği karar verildiği belirtildi.

Buna göre altın, pırlantalı altın ve kıymetli metallerle kaplanarak elde edilen ürünlere yüzde 20 oranında ek mali yükümlülük uygulanacak.

Kararın amacının Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler harici menşeli bazı eşyaların ithalatında ek mali yükümlülük tahsil edilmesi olduğu açıklandı.

Ek mali yükümlülüğün, gümrük idarelerince ithalattan alınan gümrük vergileri ve diğer mali yükümlülüklerden ayrı olarak tahsil edileceği, genel bütçeye irat kaydedileceği bildirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen karar, yayım tarihini takiben 3. gün yürürlüğe girecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu