Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2023’ün İlk Yarısında En Çok Kar Eden Şirketler

Yatırımcılar şirketlerin bilançolarını detaylı bir şekilde değerlendirerek, alacağı hisselere karar vermeye devam ediyor. Peki, yılın ilk yarısında kim ne kadar zarar ve kar açıkladı?
2023’ün İlk Yarısında En Çok Kar Eden Şirketler
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Halka açık şirketler ikinci çeyrek bilançolarını açıklamaya devam ediyor. Yüksek enflasyonla birlikte artan maliyetler şirketlerin kar oranını düşürse de ilk yarıyı oldukça başarılı bir tablo ile tamamlayan şirketler de var.

En yüksek kar açıklayan şirketler arasında BIST 30 endeksine dahil olanlar dikkat çekerken, Ereğli Demir Çelik zarar açıklayan bilançosuyla yatırımcılarını şaşırttı.

Şirketler finansal raporlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yatırımcılarına sunmayı sürdürürken, bugüne kadar yayımlananlar arasında en iyilere ve en kötülere göz atalım.

En Yüksek Kar Koç Holding’den Geldi!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Investing

1 Ağustos’ta 2023 ikinci çeyrek finansal raporunu açıklayan Koç Holding, yılın ilk yarısında net karını geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 69 artırarak 37 milyar 372 milyon TL’ye yükseltti. Böylelikle en yüksek kar açıklayan BIST şirketi oldu.

İkinci sırada yüzde 62 artışla 34 milyar 204 milyon TL kar açıklayan Garanti Bankası var. Bankanın karı piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Yılın ilk yarısında 31,5 milyar TL kar açıklayan İş Bankası’nda artış oranı yüzde 37 oldu.

Dördüncü sırada yer alan Akbank, yıllık bazda yüzde 47 artışla 31,01 milyar TL kar bildirdi.

Yılın ilk yarısında en yüksek kar açıklayan diğer BIST şirketleri sırasıyla Yapı Kredi Bankası, Sabancı Holding, Türk Hava Yolları, QNB Finansbank, Tüpraş ve Ford Otomotiv oldu.

Ereğli En Yüksek Zarar Açıklayanlar Şirketler Arasında

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Investing

2023’ün ilk 6 ayında en yüksek zarar açıklayan 10 BIST şirketine baktığımızda ise ilk sırada 4,2 milyar TL zarar eden Gözde Girişim Sermayesi yer alıyor. Şirket geçen yılın aynı döneminde 239 milyon TL zarar ederken, yıllık artış oranı yüzde 1652 olarak gerçekleşti.

Temettü şirketi denince akla ilk gelen ve yatırımcıların en çok tercih ettiği hisselerden biri olan Ereğli ise hayal kırıklığı yarattı. Ereğli, yılın ilk yarısında 4 milyar TL’ye yakın dönem zararı bildirdi.

En çok zarar eden üçüncü şirket 2,4 milyar TL ile İskenderun Demir Çelik olurken onu Verusaturk Girişim Sermayesi, Batısöke Çimento, Sasa, Doğuş GYO, CarrefourSA, DYO Boya ve Ufuk Yatırım izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.