Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Yabancı Payı En Çok Artan Hisse Belli Oldu

Milyonlarca yatırımcının yer aldığı Borsa İstanbul’da 14-28 Haziran tarihleri arasında yabancı payı en çok artan hisse Kontrolmatik Teknoloji (KONTR) oldu.
Borsada Yabancı Payı En Çok Artan Hisse Belli Oldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi son dönemde Türkiye’nin gri liste hikayesi ve vergi gündemiyle dalgalı hareket etti. 2024’ün ilk yarısında bazı hisseler beklenti altında kalırken bazıları da güçlü yükseliş göstererek yatırımcılarını memnun etmeyi başardı.

Ekonomim yazarlarından olan Zeynep Aktaş, BIST 100’de reel getiri sağlayan ve yabancı payının arttığı hisseleri paylaştı. Aktaş, 2024’ün ilk çeyrek finansal sonuçlarının da fiyatlamalarda etkili olduğu yıl başından bu yana BIST 100 endeksindeki 32 hissenin reel getiri sağladığını belirtti.

Borsada Yabancı Payı En Çok Artan Hisse Belli Oldu

Piyasa değeri yüksek şirketlerde en çok reel getiri sağlayan şirketin yüzde 48,36 ile Garanti Bankası (GARAN) ve yüzde 46,36 ile Türk Telekomünikasyon (TTKOM) olduğunu paylaştı.

Uzman, Turkcell’in (TCELL) yüzde 33,2, perakende şirketlerinden olan Bim Birleşik Mağazalar’ın ise yüzde 35,09 getiri sağladığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Zeynep Aktaş, yüksek piyasa değerine sahip şirketlerin genellikle daha istikrarlı ve uzun vadede sürdürülebilir getiri sağladığını aktardı. Düşük piyasa değerine sahip şirketlerin ise daha volatil olduğunu ve yüksek getiri potansiyeline sahip olsalar da yüksek risk barındırdığını kaydetti.

Yabancı Payı Artan Hisseler

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Uzman, 14-28 Haziran tarihleri arasında yabancı payı artan hisseleri de yatırımcılarla paylaştı. Listenin ilk sırasında 4,47 baz puan artışla Kontrolmatik Teknoloji (KONTR) yer aldı. Onu 2,36 artışla Rönesans Gayrimenkul (RGYAS) ve 1,61 baz puan artışla Mavi Giyim (MAVI) izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.