Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada ve Kriptoda Vergi Ne Olacak? Detaylar Netleşiyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından borsa ve kripto paralara yönelik getirilmesi planlanan vergi uygulamasına yönelik yeni bilgiler ortaya çıktı. Detaylar şöyle...
Borsada ve Kriptoda Vergi Ne Olacak? Detaylar Netleşiyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsada ve kripto paralarda yapılan işlemlerden vergi alınacağının sinyalini vermişti. Detayların ne olduğu bilinmezken, yeni bilgiler ortaya çıktı.

Habertürk’te yer alan özel bir habere göre, Bakanlık, finans sektöründe yaptığı son düzenlemelerle kripto para yatırımlarına on binde 4 oranında işlem vergisi getirilmesi konusunda uzlaşmaya vardı.

Bu vergi, bireylerin bankalardan kripto para borsalarına para transferi yaparken stopaj olarak kesilecek. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre Borsa İstanbul’da yapılan işlemler için de bir işlem vergisi üzerinde çalışılıyor.

Kripto para yatırımlarındaki kadar net olmasa da Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul’daki işlemlerden de yatırım tutarı üzerinden on binde 2 oranında işlem vergisi almayı planlıyor. Bu düzenlemeye göre, örneğin 100 bin liralık hisse yatırımı yapan bir kişi veya şirket, 200 lira işlem vergisi ödeyecek.

En çok sorulan sorulardan birisi ise gelir vergisi olup olmayacağı konusuydu. Gelen bilgilere göre vergilendirme, gelir vergisi şeklinde olmayacak. Bakanlık, tebliğ değişikliği ile borsadan gelir vergisi alabilecekken, böyle bir düzenleme yapmayı düşünmüyor.

GCM Yatırım Banner

Öngörülen düzenleme, kanun geriye dönük uygulanamayacağı için mevcut borsa yatırımlarını değil, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonraki işlemleri kapsayacak.

Şimşek: Sınırlı Bir İşlem Vergisi Öngörüyoruz

Konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de açıklamada bulundu. Ankara’da YASED’in Küresel Yatırım Günleri programında konulan Şimşek, “Hedefimiz vergide adalet ve etkinliği sağlamak vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamaktır. Bu çerçevede üzerinde çalıştığımız vergi paketiyle ilgili bu aşamada söyleyeceğimiz tek şey; kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı bir vergi öngörmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.