Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsada Eriyen Enerji Şirketi Geri Alım Kararını Duyurdu

Ağustos ayında halka arzı gerçekleşen İzdemir Enerji, 3 yıl süreli geri alım programını duyurdu. Detaylar geliyor…
Borsada Eriyen Enerji Şirketi Geri Alım Kararını Duyurdu
HABER GİRİŞ

Bu yılın Ağustos ayında halka arz olan ve borsaya girmesinin ardından tavan serisi ile adından söz ettiren İzdemir Enerji’den yeni bir açıklama yapıldı. Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen bildirimde, pay sahiplerini korumak amacıyla geri alım programı duyuruldu.

Alınan karara şirketin yüzde 63,32 oranla bağlı ortaklığı konumunda bulunan ve ana ortağı olan İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş.’nin (İDÇ) Borsa İstanbul’da IZMDC hisse kodu ile işlem gören hisse fiyatının İDÇ faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması gösterildi.

Açıklamada pay sahiplerini korumak ve sağlıklı fiyat oluşumuna katkıda bulunmak amacıyla İzmir Demir Çelik Sanayi A.Ş. hisselerinin (IZMDC), 3 yıl süre ile 105.000.000 adet paya kadar geri alım işlemi yapılacağı belirtildi.

Geri alım işlemi için ayrılan 650.000.000,00 TL fonun şirketin öz kaynaklarından karşılanacağı ifade edildi.

KAP açıklamasının devamında, “Yönetim kurulu kapsamında yürütülecek geri alım işlemlerinin yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak genel kurulda pay sahiplerinin bilgisine sunulmasına, karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner
IZENR günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

IZENR, Ağustos ayında borsaya girmesinin ardından günler süren tavan serisi ile dikkat çekmişti. Borsaya 19 TL seviyesinden giriş yapan hisse senedi değerini 78,95 TL’ye kadar taşımıştı.

Bu zirvenin ardından düşüş sürecine giren hisse senedi bugün itibarıyla 27,8 TL’ye kadar gerilemiş durumda. Hisse senedi böylece zirve fiyatından yüzde 65 kayıp yaşamış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.