Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Savaşa Boyun Eğdi! Uzman Vurguladı: Toplama Zamanı

17 Ekim’de pozitif kapanış yapan fakat BIST 100 endeksi, bugün tekrar sert satışlarla karşılaştı. Endeks kapanışını yüzde 3,3 düşüşle 7842 puandan yaptı. Uzmandan yorum geldi.
Borsa Savaşa Boyun Eğdi! Uzman Vurguladı: Toplama Zamanı
HABER GİRİŞ

Hamas – İsrail arasındaki savaşın küresel piyasalar arasında en fazla Borsa İstanbul’a etkilediği bugün gelen satışlarla bir kez daha gözler önüne serildi. 17 Ekim’de toparlanan ve pozitif kapanış yapan BIST 100 endeki, bugün tekrar panik satışlarıyla dalgalandı. Endeks yüzde 3,3 düşüşle günü 7842 puandan tamamladı.

Bölgedeki tansiyon Lübnan’dan gelen açıklamalarla daha da yükseldi. Hamas’ın Beyrut’taki Başkanı Ahmed Abdul-Hadi, Hamas ile Hizbullah arasında iş birliği olduğunu söyledi ve Hizbullah’ın artık kuzeyde İsrail’e karşı büyük bir savaşa hazırlandığını duyurdu. Söz konusu gelişmelerle birlikte İsrail-Hamas haricinde diğer tarafların savaşa dahil olma riski ve ABD’nin bölgedeki gerilime dahil olması, korkuları körükledi.

Borsa Savaşa Boyun Eğdi! Uzman Vurguladı: Toplama ZamanıKaynak: Paratic Piyasalar

Dünkü pozitif kapanışının ardından bugün sert satışların görüldüğü BIST 100 endeksinde günlük kayıp yüzde 3,3 düzeyinde oldu. Endeks 7900 puanın altına sarkarak 7842 puana kadar düştü. Son verilerle birlikte BIST 100 endeksinde haftalık kayıp yüzde 7 düzeyine kadar çıktı.

Önceki güne göre 272 puan endekste toplam işlem hacmi 101 milyar lira seviyesinde oldu.

GCM Yatırım Banner

Tüm sektör endeksleri değer kaybederken en çok düşen yüzde 5,8 ile menkul kıymetler yatırım ortaklığı oldu. Onu yüzde 5,2 ile madencilik ve yüzde 5 ile finansal kiralama takip etti. Bankacılık yüzde 3,9, holding yüzde 3 düştü.

Yatırımcı Sayısı Artıyor

Borsada son haftalarda aşağı yönlü hareket görülmesine rağmen yatırımcı sayısındaki artış dikkat çekti. Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Türkiye’de pay senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 8 milyonu aştı.

Yatırımcı sayısındaki ciddi artışın ana kaynağı olarak halka arzlar gösteriliyor. 6,8 milyar TL halka arz büyüklüğü ile dikkat çeken Tab Gıda, talep toplamaya başladı. Talep toplama işlemi 130 TL üzerinden 18-19-20 Ekim tarihlerinde devam edecek.

Hisselere Genel Bakış (Günlük)

İşlem hacmi en yüksek 5 şirket Türk Hava Yolları (THYAO), Tüpraş (TUPRS), Borusan Mannesman (BRSAN), Astor Enerji (ASTOR), Yapı Kredi (YKBNK)

En çok para girişi olan 3 şirket: TUPRS, Akbank (AKBNK), Emlak Konut GYO (EKGYO)

En çok para çıkışı olan 3 şirket: THYAO, BRSAN, Ereğli Demir ve Çelik (EREGL)

BIST 100 en çok yükselen 3 şirket: Mia Teknoloji (MIATK), Doğuş Otomotiv (DOAS), Kimteks Poliüretan (KMPUR)

BIST 100 en çok düşen 3 şirket: Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Şekerbank (SKBNK)

“Hisselerinizi Satmayın”

İnfo Yatırım Satış ve Pazarlama Direktörü Sertaç Ekeke, Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Meydana gelen düşüşlerin sadece savaştan dolayı olmadığını belirten uzman, Borsa İstanbul’un düzeltme hareketi içerisinde olduğunu söyledi.

Ekeke, mevcut tablo için “Hisse senetlerini toplama zamanı. Eğer doğru hisse senetlerindeyseniz hisse senetlerini taşımaya devam edin.” ifadelerini kullandı.

Borsada ana yönde bir değişiklik olmadığı için “Hisselerinizi satmayın” vurgusu yapan uzman, bu tarz atmosferlerde panik yapılmaması gerektiğini aktardı. Böyle durumlar için örnek veren Ekeke, portföyün sadece yüzde 10’unun yüzde 20’sinin nakde geçmek için yeni kağıtlar almak amacıyla kullanılabileceğini paylaştı.

Orta – Uzun Vade için Hisse Önerileri

Uzman, Ford Otomotiv’in (FROTO) düşüşlerde alınabilecek kağıtlardan biri olduğunu belirtti ve ellerinde FROTO hisseleri olanların taşıyabileceğini dile getirdi. 905 TL üzerinde kapanışlarda bir miktar daha pozitif hareketlilik görülebileceğini sözlerine ekledi.

HSBC’nin TUPRS için paylaştığı raporda katılmadığı noktalar olduğunu kaydeden Ekeke, TUPRS’ta düşüşlerin alım fırsatı olduğunu savundu. Hissenin kısa vadeli düzeltme hareketi içerisinde olduğunu, yukarı yönde beklentisinin 210 TL olduğunu açıkladı.

Orta – uzun vadede TUPRS, Türk Traktör (TTRAK), FROTO gibi hisselerin düştükçe toplanması gereken hisseler olduğunu vurguladı. Yine Girişim Elektrik’in (GESAN) de 100 TL’nin altında toplanabileceğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.