Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hamas Duyurdu: Hizbullah Büyük Bir Savaşa Hazırlanıyor

Hamas'ın Lübnan'daki siyasi bürosu başkanı, Hizbullah'ın 'büyük bir savaşa hazırlandığını' söyleyerek ikinci bir cephe ihtimaline dikkat çekti.
Hamas Duyurdu: Hizbullah Büyük Bir Savaşa Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Lübnan’daki üst düzey bir Hamas temsilcisi, İran destekli militan grupların, Hamas ve Hizbullah’ın İsrail’e karşı mücadelede bir sonraki adımlarını yakından koordine ettiklerini söyledi.

Hamas’ın Beyrut’taki siyasi bürosu başkanı Ahmed Abdul-Hadi, Gazze merkezli Hamas’ın, müttefiki Hizbullah’a 7 Ekim’de İsrail’e yönelik 1.400’den fazla kişinin ölümüne yol açan saldırıları konusunda önceden herhangi bir bildirimde bulunmadığını belirti.

Abdul-Hadi, iki grup arasında sürekli bir iş birliği olduğunu ifade ederek, Hizbullah’ın artık kuzeyde İsrail’e karşı büyük bir savaşa hazırlandığını, Hamas’ın ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun kendisini Gazze’den çıkarma hayalini boşa çıkaracağını vurguladı.

Değerlendirme, İsrail’in, bombardımanlarının hâlihazırda 2.700’den fazla insanı öldürdüğü Gazze’ye karadan işgal başlatması ve Tahran’ın da müttefiklik taahhüdünde bulunması halinde, Orta Doğu’daki çatışmanın iki cepheye yayılıp Lübnan’ı sarmak üzere olabileceği korkularını artıracak.

Abdul-Hadi, İsrail’in Gazze’deki kara saldırısını Hizbullah’ı tamamen çatışmanın içine çekebilecek temel tetikleyicilerden biri olarak tanımladı. Hizbullah’ın savaşa girmesine karşı kimsenin tehditlerine aldırış etmeyeceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Abdul-Hadi, Hizbullah’ın sınır çatışmalarında zaten savaşmaktan çekinmeyeceğini gösterdiğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.