Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Borsa Satışlarla 8013 Puana Düştü! Beklentiler Değişti mi?

Uzmanların sıklıkla vurguladığı kar satışları bugün de kendini gösterdi. Endeks, sert satışlarla 8013 puana kadar indi. Analistler ne düşünüyor?
Borsa Satışlarla 8013 Puana Düştü! Beklentiler Değişti mi?
HABER GİRİŞ

Hafta başından beri kayda değer bir yükselişle kapanış yapamayan Borsa İstanbul’da bugün de kar satışları öne çıktı. 11 Eylül’de görülen ve rekor seviye olan 8403’ten oldukça uzaklaşan BIST 100 endeksi, bugün kapanışını yüzde 1,8 değer kaybederek 8013 puandan yaptı.

Son günlerde, uzmanların yatırımcıları uyardığı kar realizasyonları öne çıkarken meydana gelen düşüşler, pozitif beklentilerin oluşmasına engel olmuyor. Uzmanların büyük bir bölümü rekor beklentisinin devam ettiğini, yatırımcı sayısındaki artışın, Orta Vadeli Program’ın (OVP) ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye yönelik açıkladığı olumlu notların borsaya pozitif bir etki yapacağını düşünüyor.

Borsa Kar Satışlarıyla 8013’e Düştü! Beklentiler Değişti mi?Kaynak: Paratic Piyasalar

Sabah saatlerinde yatay bir tablo çizen BIST 100 endeksi, kapanışa doğru gelen satışlarla geriledi. Gün içinde 7977 puana kadar düşen ve bu noktadan bir miktar toparlanmayı başaran endeks, kapanışını yüzde 1,8 düşüşle 8013 puandan yaptı.

Endeks önceki kapanışa göre 146 puan düşerken toplam işlem hacmi 141,4 milyar lira oldu.

GCM Yatırım Banner

Analistler, BIST 100 endeksinde 8300 puanın direnç, 8000 puanın destek olduğunu paylaştı.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 1,3 ile sigorta olurken en çok kaybettiren yüzde 3,7 ile metal, ana sanayi oldu. Bankacılık yüzde 1,2, holding yüzde 1,3 düşüş kaydetti.

Günün Önemli Gelişmeleri

ABD Çalışma Bakanlığı, küresel piyasaların odaklandığı enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE), Ağustos’ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,7 yükseldi.

Bank of America, 13 Eylül’de paylaştığı raporda borsada işlem gören bankalar için hedef fiyatını yukarı yönlü güncelledi.

Perform Portföy Fon Yöneticisi Altan Aydın, borsayla ilgili beklentilerini paylaştı. Borsa İstanbul’un yıldızının parlak olduğunu belirtti ve 2023 sonu BIST 100 endeksinde 240 – 325 dolar seviyesinin konuşabileceğini söyledi.

“En Cazip Yatırım Aracı”

Ata Yatırım Araştırma GMY Cemal Demirtaş, Milliyet’te Borsa İstanbul’a yönelik değerlendirmelerini paylaştı. Seçim sürecinin ardından belirsizliğin ortadan kalkmasının ve rasyonel politikalara dönüşle güven ortamının oluştuğunu söyleyen Demirtaş, enflasyonun bir süre daha devam edeceği beklentisiyle borsanın en cazip yatırım aracı olarak görülmeye başlandığını belirtti.

Borsanın gelecek 1 yıllık bakışla yine en cazip yatırım aracı olarak görülebileceğini, fakat geçen 3 aydaki ciddi yükselişlerin ardından gelecek 1-2 aylık dönemde politika faizindeki artışların piyasalar üzerinde belirleyici olacağını paylaştı.

Yatırımcılara seslenen Demirtaş, portföylerindeki hisse ağırlıklarını önceki aylara göre bir miktar azaltıp, yine seçici olmak kaydıyla açıkta kalan fonlarını geçici faizle değerlendirip, gelecek süreçte yaşanabilecek kar realizasyonunda faydalanmakta kullanabileceklerini ifade etti.

“Yeni Rekorlar Gelebilir”

Yabancı para girişinin Ağustos’ta bir miktar tersine döndüğünü dile getiren uzman, önümüzdeki 3 – 6 aylık dönemde hükümetin güven vermeye devam etmesi durumunda yabancı yatırımcıların Türk borsasıyla ilgilenebileceğini kaydetti. Fakat bunun parasal politikalar ve mali politikalardaki güvenle sağlanacağını vurguladı.

Gelecek 1-2 aylık dönemde borsada düzeltmelerin gelmesi olasılığının yüksek olduğunu, uzun dönemde hisse getirilerinin mevduat faizlerinin üzerinde olabileceğini sözlerine ekledi. Bu çerçevede yeni rekorların gelebileceğini öngördüklerini yatırımcılarla paylaştı.

KKM’den Borsaya Geçiş Olur mu?

Araştırma Uzmanı Ceyhun Yavaş, Ortodoks politikalara ılımlı geçişte atılan adımların ve buna siyasi iktidarın destek vermesinin rekor beklentilerini yükselttiğini belirtti. Kredi derecelendirme kuruluşlarının görünüm yükseltmesi ve Türkiye hakkında olumlu mesajlar vermesinin Borsa İstanbul’da yeni bir yükseliş hikayesinin yazılmasına sebep olabileceğini aktardı.

Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında daha çok kur riskinden korunmak isteyen yatırımcı kitlesi olduğunu, bu yatırımcı grubunun Borsa İstanbul gibi riskli kategoride yer alan bir alandan ziyade daha çok riskin az olduğu yatırım alanlarına yönelebileceğini ifade etti. Fakat halka arzlara olan ilginin KKM’deki yatırımcıların ilgisini çekmiş olabileceğini sözlerine ekledi.

Yavaş, Borsa İstanbul’da 10 bin puanın üzerinde bir gerçekleşme görülebileceğini açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın