Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BofA’dan Türk Bankaları için Yeni Hedef Fiyat: Yüzde 110 Arttı

Bank of America, Türk bankaları için değerlendirmelerini ve hedeflerini paylaşırken enflasyon beklentisini de açıkladı. İşte detaylar;
BofA’dan Türk Bankaları için Yeni Hedef Fiyat: Yüzde 110 Arttı
YAYINLANMA ZAMANI

Merkezi Charlotte ve Kuzey Karolina’da yer alan ve çok uluslu bir şirket olan Bank of America (BofA) Türk bankaları için yeni bir rapor yayımladı. Raporda bankaların finansal durumunun toparlanmaya başladığı belirtildi fakat seçici olunması gerektiği vurgulandı.

BofA, Türkiye’deki özel bankaların 12 aylık süreçte fiyat defter değeri oranının pozitif olmasını tahmin ettiğini bildirdi. Destekleyici düzenlemelerin özsermaye karlılığına olumlu etki edeceği ve politik istikrardaki artışın özsermaye maliyetini düşüreceği öngörülüyor. Bu çerçevede bankalar için fiyat defter oranının 1,2 katsayıyla işlem görmesinin uygun bir beklenti olacağı bildirildi.

Bankalar için Hedef Fiyat Yükseldi

Raporda kredibilitede gözlemlenen düzelme ile hedef fiyatlarda güncelleme yapıldı. 2023 – 2025 arası hisse başına getiri beklentisi yaklaşık yüzde 36 – 52 arasında belirlendi.

Banka, 2025 tahminlerinde özsermaye karlılığının yüzde 30’un üzerinde olmasını tahmin ettiği Yapı ve Kredi Bankası (YKBNK) ve Garanti Bankası (GARAN) için “al” tavsiyesi verdi.

Akbank (AKBNK) için gevşetilen düzenlemelerle faaliyetler üzerindeki baskının düştüğü ve makul bir fiyattan değerlendiği kaydedildi. Akbank için tavsiye “nötr” şeklinde oldu.

GCM Yatırım Banner

İş Bankası’nın piyasa altı getiri notunun korunduğu ifade edilirken kamu bankaları için yüksek hisse sayısı riski nedeniyle düşük performans beklendiği kaydedildi.

Garanti Bankası için hedef fiyat 32,4 TL’den 70,7 TL’ye

Akbank için hedef fiyat 16,7 TL’den 38,6 TL’ye

Yapı Kredi Bankası  için hedef fiyat 10,9 TL’den 23,95 TL’ye

İş Bankası için hedef fiyat 11,8 TL’den 26,15 TL’ye

Halk Bankası (HALKB) için hedef fiyat 5,35 TL’den 10,70 TL’ye

Vakıfbank için hedef fiyat 8,65 TL’den 14 TL’ye yükseldi.

Enflasyon Tahmini

BofA, Ortodoks politikalara dönüşe dikkat çekerek Orta Vadeli Program’ın iyi şekilde tasarlandığını, bu gelişmelerin uluslararası kredibiliteyi artırdığını belirtti.

2023 için enflasyon tahmini yüzde 70 olurken 2024’ün Mayıs ayı için yüzde 78 ile zirvenin görüleceği bildirildi. Devam eden süreçte 2024’ün sonunda enflasyonun yüzde 40 seviyesinde olmasının beklendiği ifade edildi.

Seçim Sonrası Faiz Tahmini

Bank of America, 2023’ün sonunda politika faizinin yüzde 30 seviyesine çıkacağını, 2024’te yerel seçimler sonrası faizlerin yüzde 45’e kadar yükselebileceğini aktardı.

Faiz marjlarının 3. çeyrekte iyileştiği, 4. çeyrekte ise pozitife döneceği tahmin edilirken 2025 yılında tarihi ortalamanın üstüne çıkabileceği belirtildi. Ticari kredilerde faizlerin yüzde 50 düzeyine kadar çıkmasının öngörüldüğü, perakende ticaret tarafında beklentinin daha yüksek olduğu açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.